×
Wyszukaj w serwisie
×

Europejskie Dni Dziedzictwa 2016

  W dniu 18 września 2016r. w Skorogoszczy, podobnie jak w całej Polsce i Europie odbyło się cykliczne już  wydarzenie - Europejskie Dni Dziedzictwa. Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczny i edukacyjny. Głównym celem jest promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz przypominanie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej.  Hasło tegorocznej, 24. już edycji to „Gdzie Duch Spotyka się z Przestrzenią”. Dziedzictwo  można interpretować jako istotną część życia i działalności każdego człowieka, jako  spadek  pozostawiony  dla  potomnych, który  jest  niezmiernie  ważnym  elementem  kultury i powinien być stale pielęgnowany. Dorobek naszych przodków jest podstawą naszego współczesnego życia. Wiedza przekazywana przez naszych przodków jest bezcenna, ponieważ zawiera w sobie doświadczenie gromadzone przez dziesiątki, a nawet setki lat. Świat w jakim żyjemy został ukształtowany dzięki odkryciom naszych przodków. To im zawdzięczamy niemal wszystkie osiągnięcia obecnej cywilizacji.  

W obchodach  EDD w Skorogoszczy udział  wziął włodarz gminy – Burmistrz Artur Kotara, który w swoim przemówieniu podkreślał wysokie wartości kulturalne i historyczne oraz docenił inicjatywę popularyzowania naszego dziedzictwa. Na tegorocznych Europejskich Dniach Dziedzictwa udział wzięli również Dariusz Struski – zastępca burmistrza Lewina Brzeskiego  oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Lewinie Brz.-Waldemar Włodek, mieszkańcy i goście.                                                  

Impreza koordynowana jest przez Narodowy Instytut Dziedzictwa, wspierana przez brzeskie Starostwo Powiatowe, Stowarzyszenie Brzesko-Oławska Wieś Historyczna. Organizatorzy imprezy: Towarzystwo Rozwoju Lokalnego "Zielony Most” w Skorogoszczy, Gmina Lewin Brz.MGDK w Lewinie Brz. oraz filia Biblioteki Publicznej w Skorogoszczy, niedzielne popołudnie 18 września w zespole parkowo - pałacowym w Skorogoszczy przygotowali  wiele atrakcji. Na początku wystąpiły  dzieci z klasy III a ze Szkoły Podstawowej w Skorogoszczy, Uczniowie wykonali Krakowiaka a  przygotowały Panie: Róża Fiałka i Agnieszka Kałamarz. Wraz z uczniami wystąpiła Dyrektor szkoły Pani Renata Pawlus.

Tegoroczny temat ma na celu zwrócenie uwagi na fakt, że wiele zabytków, wydarzeń jest nośnikami istotnych społecznie wartości duchowych związanych z wiarą, sztuką i historią. Powszechne poznanie tych wartości może być katalizatorem rozwoju społecznego. Organizatorzy świadomi tego dziedzictwa w programie przewidzieli min zwiedzanie kościoła parafialnego pw.św. Jakuba Ap.w Skorogoszczy, do którego zachęcał miejscowy proboszcz ks. Tomasz Struzik. Pani Ewa Boczkowska  ze skorogoskiej biblioteki  zapraszała  na wystawę  fotografii dot. życia mieszkańców w okresie powojennym pt.”Tacy byliśmy jeszcze wczoraj…” oraz prac plastycznych miejscowych dzieci, wykonanych podczas letniej półkolonii, ukazujących walory lokalnego dziedzictwa.

Kulminację programu stanowiło nawiązanie do tegorocznych obchodów 1050 lecia Chrztu Polski. I tutaj  pięknie można było pogodzić Jubileusz Państwowości i Chrześcijaństwa w Polsce. Inscenizację plenerową - „Chrzest Polski 966”  wykonała    grupa „Walhalla”  z Poznania. Rekonstrukcja historyczna opowiadająca o tym czym było dla Polski i  ówczesnego władcy Mieszka I przyjęcie nowej wiary chrześcijańskiej pozwoliła przybliżyć to wyjątkowo ważne wydarzenie. Dużym zainteresowaniem cieszyła się kuźnia z warsztatem kowalstwa, stoisko garncarstwa oraz wyrobów słomkarstwa.  Gry i konkursy dla dzieci i dorosłych  zachęcały do większej integracji lokalnej.            

Nie zabrakło również  lokalnych i regionalnych materiałów promocyjnych , w tym min. publikacji „Skorogoszcz na pocztówce” oraz  innych  atrakcji.  W  godzinach wieczornych mieszkańcy jak i goście bawili się na Zabawie tanecznej kończącego się już  niestety lata.

Dariusz Zięba