×
Wyszukaj w serwisie
×

Spotkanie z historykiem Tomaszem Greniuchem

16 września 2016 roku, młodzież gimnazjalna gminy Lewin Brzeski, uczestniczyła w spotkaniu z Panem Tomaszem Greniuchem, mieszkańcem Lewina Brzeskiego, historykiem, autorem książek o powojennej historii Polski. W spotkaniu uczestniczyli też Burmistrz Lewina Brzeskiego – Pan Artur  Kotara  oraz Zastępca Burmistrza – Pan Dariusz Struski. Spotkanie poprowadziła Pani Krystyna Chmiel – pracownica Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Lewinie Brzeskim.

Tematem wykładu połączonego z prezentacją multimedialną była ostatnia książka Tomasza Greniucha - Pod komendą „Bartka” . Gimnazjaliści z ciekawością  słuchali  o Polskim Państwie Podziemnym, o powojennej konspiracji, o kpt. Henryku  Flame  ps. „Bartek” -  dowódcy NSZ  i o innych żołnierzach niezłomnych. Dowiedzieli się też o najnowszych odkryciach historyków, które miały miejsce na Opolszczyźnie, w okolicach Starego Grodkowa, gdzie siedemdziesiąt lat temu doszło do masowego mordu dokonanego przez funkcjonariuszy UB i agentów NKWD na ponad stu żołnierzach z ugrupowania „Bartka”, a także jakie były kulisy tej zbrodni i jak udało się trafić na jej ślad. 

Na zakończenie autor opowiedział o zbieraniu materiałów do swoich książek, a także o spotkaniach z ostatnimi żyjącymi jeszcze świadkami tamtych tragicznych wydarzeń.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania Dyrekcji i Pracownikom Gimnazjum w Lewinie Brzeskim za pomoc w organizacji spotkania.