×
Wyszukaj w serwisie
×

Noc w Bibliotece w Publicznej Szkole Podstawowej w Łosiowie

Najlepsi czytelnicy szkolnej biblioteki prawie nie zmrużyli oka  przeżywając ekscytującą Noc w Bibliotece z 21 na 22 października. Wystarczył jeden wieczór, żeby przekonać się  ile treści można zawrzeć w niewielu słowach, na przykład  w zdaniu:… Nagle zabiło mu serce, ponieważ zobaczył, ze księżyc jest nie tylko na niebie, lecz także u jego stóp… . Wystarczyło  tylko 10 minut, aby przeczytać dzieciom całą  książkę pt.  Fonsito i księżyc - noblisty Vargasa Llosy.  Czytała ją pani Ludwika  Chojnacka pracująca na co dzień w Bibliotece Publicznej  w Łosiowie.

Impreza rozpoczęła się od złożenia przyrzeczenia i wręczenia plakietek  Klubu Pożeracza Liter. Następnie poprzez zabawę  przeprowadzoną przez mamę jednej z uczestniczek Panią Magdalenę Terlecką dzieci dowiedziały się- co mówi o sobie główna bohaterka wieczoru czyli książka:  Nie pisz i nie rysuj na moich kartkach, bo jeśli mnie zniszczysz nie będę nic warta. Nie zaginaj rogów i dbaj o okładkę, gdy przerwiesz czytanie, włóż we mnie zakładkę.

Panie bibliotekarki: Anna Jelenkowska i Teresa Kandefer   zapewniły atrakcje na cały wieczór. Tematyka zajęć była bardzo różnorodna. Dzieci śpiewały i tańczyły, opowiadały znane z lektur historie zacieśniając więzy z piękną literaturą.                                                      

Największą atrakcją było przebranie się w stroje bajkowych postaci   i prezentowanie przyniesionych z domu książek. Dzieci opowiadały, o czym są i dlaczego warto je poznać oraz czytały  głośno ich fragmenty

W czasie wieczoru odwiedziła nas pani Elżbieta Mraczek, wychowawczyni klasy III A, która przeczytała dzieciom książkę o przygodach  Martynki. Podczas  nocnego  spotkania z panią sołtys Małgorzatą Wieczorek-Smolińską można było posłuchać fragmentu książki o uczuciach i o nich podyskutować. Na dobranockę, po omówieniu znanych baśni braci Grimm, dzieci obejrzały bajkę  Stoliczku nakryj się.

Były też pyszne posiłki. Kolorowe kanapki na kolację przygotowane przez panią Alicję Moor i  śniadanie, którego sponsorem była Piekarnia w Łosiowie i sklep Delikatesy Centrum w Łosiowie.

Noc  w Bibliotece  była ważnym wydarzeniem w miesiącu szkolnych bibliotek.  Dzięki różnym formom zajęć uczniowie mogli  aktywnie spędzić czas wolny od nauki, pielęgnować wzajemne przyjaźnie, rozwijać zdolności i uczyć się  pracy w grupie, rozwijać  wyobraźnię

a przede wszystkim dorastać w otoczeniu książek, które każdego dnia a nawet nocą czekają na czytelnika w wyjątkowym klimacie biblioteki.

Cieszymy się niezmiernie, że dzieci takim zaangażowaniem i entuzjazmem uczestniczyły w wydarzeniu. Dziękujemy pani Terleckiej i sponsorom za pomoc. Dziękujemy gościom, którzy przyjęli nasze zaproszenie i razem z nami współtworzyli to spotkanie.

Teresa Kandefer, Anna Jelenkowska