×
Wyszukaj w serwisie
×

9 Festiwal Piastów Śląskich Europa Consociata w Brzegu

Organizowany od 2008 r. w Brzegu i Skarbimierzu Festiwal Europa Consociata w ubiegłym roku połączył się z nowo powołanym Festiwalem Piastów Śląskich, który reaktywuje bogate historyczne tradycje muzyczne Księstwa Brzeskiego, w tym działających na dworze książąt kapel legnicko-brzeskich dworskich. Brzeski zamek najdłużej był związany z Piastami, toteż zasługuje na szczególną promocję jako centrum organizacyjne festiwalu, którego patronem są Piastowie.

W okolicach Brzegu znajduje się największe w Polsce skupisko 20 unikalnych średniowiecznych polichromii, dla ochrony i promocji których wyznaczony został specjalny szlak turystyczny zwany Szlakiem Polichromii Brzeskich.

Marzeniem organizatorów – Towarzystwa Muzycznego Medius z Warszawy oraz Stowarzyszenia Musica Aeterna z Gliwic oraz licznych współorganizatorów z Brzegu, gmin Skarbimierz, Olszanka i Lewin Brzeski jest, by w kolejnych latach brzeskie święto muzyki rozwijało się, by festiwal obejmował również inne dolno- i górnośląskie miasta związane ze śląską linią Piastów. W tym roku festiwal zawitał już i zawita jeszcze do Wrocławia. W kolejnych edycjach festiwali planowane są wydarzenia w innych piastowskich miastach takich jak Legnica, Opole, Cieszyn, Bytom, Świdnica, Jawor, Bolków, Głogów czy Żagań.

Inauguracja 9. Festiwalu Piastów Śląskich przypadła na środę 2 listopada w Mauzoleum Piastów Śląskich w Klasztorze ss. Urszulanek Unii Rzymskiej przy pl. Nankiera 16 we Wrocławiu. Na 17.30 siostry zaprosiły na wspólną modlitwę. Tradycyjny środowy Różaniec przypadający w Zaduszki poświęcony został modlitwom za bliskich i Piastów spoczywających w Mauzoleum. O 19.00 barwnie o SKARBACH MAUZOLEUM PIASTÓW ŚLĄSKICH opowiedziała emerytowana historyk sztuki Muzeum Narodowego we Wrocławiu Jadwiga Jasińska-Sadura, a już o 19.30 odbyła się pierwsza uczta muzyczna – w duecie wystąpiły śpiewaczki Barbara Jastrząb i Monika Michaliszyn wraz z towarzyszącym im na organach Tomaszem Głuchowskim, wykonując pełen zadumy program zatytułowany REQUIEM DLA PIASTÓW, w którym licznie zgromadzona w Mauzoleum publiczność usłyszała utwory m.in. Bacha, Purcella, Legrenziego czy Fauré.

 

W przedłużony listopadowy weekend od 10 do 13 listopada czeka nas moc atrakcji w Brzegu i powiecie brzeskim. Już rano w czwartek 10 listopada zapraszamy dzieci na koncerty MUZYKA NIE GRYZIE w oddziale dziecięcym Miejskiej Biblioteki Publicznej im. księcia Ludwika I przy ul. Jana Pawła II 2/2. O 10.00 i 11.00 dla najmłodszych zagrają Marek Niewiedział na oboju i Tomasz Wesołowski na fagocie. Oczywiście będą to instrumenty barokowe, gdyż Festiwal Piastów Śląskich specjalizuje się w prezentowaniu muzyki dawnej zgodnie z historycznymi praktykami wykonawczymi. Po południu z kolei zapraszamy na godz. 17.00 do Niezależnego Ośrodka Kultury Herbaciarnia (położonego niedaleko biblioteki) przy ul. Jana Pawła II 20. Rozpoczniemy WYCIECZKĄ MUZYCZNĄ po dawnej brzeskiej fabryce fortepianów, następnie będzie można wzmocnić się smakowitą herbatą lub kawą i o 18.00 rozpoczniemy najbardziej awangardowy koncert tegorocznej edycji festiwalu. Zabrzmią PIOSENKI Z WIELKIEJ WOJNY w wykonaniu tria Jacek Wesołowski (skrzypce), Tomasz Drabina (akordeon) i Dominika Wnęk (śpiew). Muzycy przybliżą słuchaczom piosenki i melodie z czasu I Wojny Światowej lat 1914-1918 ukazując wielojęzyczność i ponadnarodowość piosenki wojennej w Galicji, ówczesnym Zaborze Austrio-Węgierskim. Melodie na skrzypce z akordeonem i inne instrumenty towarzyszyły żołnierzom podczas ich wolnych chwil od straszliwych momentów wojny w karpackich lasach i okopach równin. W jednym oddziale można było usłyszeć śpiew po niemiecku, polsku, czesku, słowacku, węgiersku, serbo-chorwacku, włosku. Ale śpiewali też Cyganie i żołnierze innych narodowości, którzy trafili w tryby machiny wojennej po stronie środkowoeuropejskiego imperium na chwilę przed jego upadkiem. Koncert będzie kalejdoskopem muzycznego, polowego, „lepszego świata".

 

W nasze Narodowe Święto Niepodległości w piątek 11 listopada zapraszamy na kolejną WYCIECZKĘ MUZYCZNA , tym razem spotkamy się o 17.00 w Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego obok Zamku. Obejrzymy kościół z perspektywy chóru muzycznego, chwilę posłuchamy brzmienia wspaniałych organów i przejdziemy do Kościoła św. Mikołaja. Będzie to jedyna festiwalowa atrakcja tego dnia, w Brzegu w tym dniu będzie się jednak działo wiele, a my musimy szanować swe siły na kolejne festiwalowe dni.

 

W sobotę 12 listopada odbędzie się ostatnia z trzech WYCIECZEK MUZYCZNYCH. Tym razem o 17.00 po zamkowych salach i w piwnicach chętnych oprowadzi sam dyrektor muzeum Paweł Kozerski. Będzie to okazja również do obejrzenia gratis zamkowych piwnic, w których udostępniona jest stała wystawa „Memoriae Piastorum Principum Silesiae” obejmująca m. in. sarkofagi nowożytnych (XVI-XVII w.) Piastów legnicko-brzeskich oraz kopie 20 średniowiecznych nagrobków Piastów śląskich. Bezpośrednio po wycieczce o 18.00 rozpoczniemy uroczysty koncert na Zamku POLONEZEM PRZEZ EUROPĘ . Oprócz wspomnianych już wyżej Marka Niewiedziała i Tomasza Wesołowskiego usłyszymy oboistkę Patrycję Leśnik i klawesynistkę Agnieszkę Wesołowską. Jak sugeruje tytuł koncertu, program będzie bardzo zróżnicowany: Jarzębski, Goldberg, Corelli, Bach, Lully, Dušek. Koncerty w salach zamku to festiwalowa tradycja już od 2008 roku, a trzeba pamiętać że regularnie odbywają się tu również Wieczory Lisztowskie i często z koncertami gości festiwal Wratislavia Cantans – tu po prostu należy bywać!

 

Niedziela 13 listopada to kulminacja Festiwalu – muzyczny maraton! Z trzema koncertami w kościołach Gminy Skarbimierz wystąpi wrocławski zespół wokalny Cantus Animae – o 11.00 w Kościele NMP Różańcowej w Pępicach DIXIT MARIA, o 12.45 w Brzezinie w kościele pod tym samym wezwaniem O GLORIOSA DOMINA oraz o 13.45 w Małujowicach w Sanktuarium św. Jakuba DE PROFUNDIS. Zespół wykona bardzo interesujący program muzyki dawnej takich gigantów kompozycji jak: Wacław z Szamotuł, Hassler, Palestrina, Gorczycki, Monteverdi czy Zieleński. Usłyszymy wiele utworów maryjnych, a całość zwieńczą „Northern Lights” współczesnego norweskiego kompozytora Olego Gjeilo. Wszystkie trzy koncerty poprzedzone zostaną gawędą historyk sztuki Jadwigi Jasińskiej-Sadury, przy czym najdłużej opowiadać będzie w Małujowicach o pięknych polichromiach „Śląskiej Sykstyny”. Opowieść pt. BIBLIA PAUPERUM rozpocznie się o 13.15. W tym samym czasie miłośników muzyki instrumentalnej zapraszamy z kolei do Skorogoszczy w gminie Lewin Brzeski – tu znany już nam z brzeskiego zamku kwartet instrumentalistów zaprezentuje się z koncertem SONATA DA CHIESA (CZYLI SONATA KOŚCIELNA). O 12.30 usłyszymy przedzielone chorałami Bacha sonaty Corellego i Händla. Publiczność koncertów wokalnych i instrumentalnych spotkać się może na „małym finale” Festiwalu w Kościele Wniebowzięcia NMP w Krzyżowicach w Gminie Olszanka, gdzie o 16.00 usłyszymy jeszcze program zatytułowany CRUCIFIXUS.

Ostatnim wydarzeniem festiwalowym będzie koncert w rzymskokatolickim Kościele Opatrzności Bożej we wrocławskiej dzielnicy Nowy Dwór. W sobotę 19 listopada o 19.00 Cantus Animae i zespół instrumentalny pod dyr. Klaudii Karczmarz wykonają DE PROFUNDIS H 189 Marca-Antoine’a Charpentiera i tym akcentem zakończymy tegoroczny festiwal. Liczymy na liczne przybycie miłośników muzyki, historii i zabytków. Serdecznie zapraszamy

 

Marek Niewiedział, kierownik artystyczny Festiwalu

Agnieszka Wesołowska, kierownik artystyczna serii Europa Consociata

Przemysław Jastrząb, koordynator

 

 

Plakaty informacje szczegółowe:

DOC9FPS kalendarium.doc
PDFCJG okladka 9FPS.pdf
PDFCJG reklama 9FPS.pdf