×
Wyszukaj w serwisie
×

Bierzemy kurs na zdrowie

W Publicznej Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Lewinie Brzeskim uczniowie i nauczyciele wspólnie zaangażowali się w działania związane ze zdrowym trybem życia, a zwłaszcza z odżywianiem.

         Pani Aldona Kosińska – nauczycielka przyrody i pani Jolanta Mazur – nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej opracowały szkolny projekt pt. „Razem po zdrowie”, który  rozpoczął się we wrześniu, a zakończy w czerwcu 2017r.

         Przedsięwzięcie to uczy, jak zdrowiej żyć i tworzyć zdrowe środowisko.

W ciągu całego roku uczniowie  podejmują wspólne działania dla poprawy swego zdrowia i samopoczucia.

         W każdym miesiącu wybieramy jeden dzień, w którym uczniowie ubierają się w wybranym wcześniej  kolorze, bo „Im bardziej kolorowo, tym bardziej zdrowo”. W tym dniu poznajemy wykorzystanie i  wartości odżywcze  owoców i warzyw w określonym kolorze. Poznajemy też wpływ kolorów na psychikę człowieka. Wszyscy zajadają kolorowe i zdrowe smakołyki danego koloru. Zbieramy też sprawdzone domowe przepisy przynoszone do szkoły.

Podczas długiej przerwy uczniowie biorą udział w aerobiku, zachęcając kolegów do aktywności ruchowej, a następnie pozują na wspólnym – kolorowym zdjęciu. Dzieci otrzymują też i omawiają kolorowankę– z różnymi informacjami dla siebie i rodziców o walorach danych owoców czy warzyw.

         Za nami są już trzy kolorowe dni: we wrześniu obchodziliśmy Dzień Ziemniaka, w październiku – Dzień Dyni i Marchewki,  a w listopadzie – Dzień Gruszki i Cytryny. Przygotowane zadania w formie zabaw, uczniowie wykonują z radością. Biorą też udział w konkursach  klasowych i indywidualnych.

I tak podczas Brązowego Dnia zgromadziliśmy w szkole ziemniaki – olbrzymy (największy ziemniak ważył aż 892 gramy!).

 

 

Pomarańczowy Dzień zmobilizował wszystkie klasy do stworzenia „Straganów dyniowych”. Przy pomocy rodziców i nauczycieli powstały niesamowite jesienne aranżacje. Najdłuższa zaś skórka mozolnie obrana z cytryny miała długość 78 cm.

 

 

Żółty Dzień, pomimo tego, że królowała w szkole kwaśna cytryna, był bardzo radosny. Wszyscy uczniowie stworzyli wówczas na boisku szkolnym żywy Łańcuch Życzliwych.

 

 

         Podczas kolorowych dni dzieci z naszej szkoły przeprowadzają także szereg doświadczeń i eksperymentów, np. piszą „sympatycznym” cytrynowym  atramentem czy robią baterię cytrynową. Uczą się poprzez zabawę.

         Przed nami jeszcze kilka miesięcy zabawy z kolorami i zdrową żywnością. Mamy nadzieję, że nasze działania zachęcą dzieci i ich rodziców do wspólnej wędrówki  „Razem po zdrowie.”

Aldona Kosińska i Jolanta Mazur