×
Wyszukaj w serwisie
×

Najmłodsi czytelnicy w Bibliotece

Książki obecne w życiu dziecka zarażają ciekawością świata, rozbudzają wyobraźnię, ćwiczą koncentrację, uczą słuchania. Trudno przejść obojętnie obok tylu korzyści płynących z obcowania z książką od najwcześniejszych lat. Dlatego też Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Lewinie Brzeskim już piąty rok z rzędu realizuje projekt „Przedszkolaki – zaczytane dzieciaki”, którego celem jest rozbudzanie pasji czytania wśród najmłodszych dzieci.

Podczas pierwszej tury spotkań w roku szkolnym 2016/2017, która odbyła się w listopadzie, bibliotekę odwiedziło osiem grup przedszkolnych z lewińskich przedszkoli publicznych. Nieodłącznym elementem wszystkich zajęć były nie tylko książki, ale również  bohaterowie ze Stumilowego Lasu, których obecność od początku istnienia projektu umila dzieciom spędzany w bibliotece czas. Bibliotekarze wraz z przedszkolakami nie zapomnieli o wyjątkowym jubileuszu 90-tych urodzin Kubusia Puchatka i jego przyjaciół, stąd pierwsze minuty wszystkich spotkań zostały poświęcone na głośne odśpiewanie, a nawet wykrzyczenie urodzinowych życzeń.

Co jeszcze działo się na zajęciach w bibliotecznym kąciku dla dzieci?

4-latki wraz z Prosiaczkiem odkrywały świat zmysłami. Dzięki zawartości worka zmysłów dzieci poznały pięć cudownych mocy, z użyciem których mogły dowiedzieć się, co Kubuś Puchatek, bohater odczytanej rymowanki, dostał na urodziny. Mali uczestnicy szczególnie wytężali swój zmysł wzroku, dzięki któremu rozpoznawali rzeczy po ich kształcie, a także grupowali przedmioty według kolorów.

5-latki, będące pod opieką Kubusia Puchatka, czytają w tym roku szkolnym wiersze znane i lubiane, wśród których nie mogło zabraknąć utworu Jana Brzechwy „Na straganie”. W czasie zajęć towarzyszył dzieciom jesienny kosz pełen warzyw, woreczki pełne nasion z roślin strączkowych, jak również uśmiechnięta buzia namalowana na białej kartce, która dzięki kreatywności przedszkolaków zamieniła się w warzywnego cudaka.

6-latki w towarzystwie Sowy Przemądrzałej poznawały wartość literatury popularnonaukowej, a to za sprawą zajęć, w czasie których dzieci wykonywały eksperymenty naukowe. Zaproponowane ćwiczenia pozwoliły rozwiać wątpliwości małych naukowców w istnienie powietrza, które mimo że jest niewidzialne, może być źródłem świetnej zabawy.

Tego ostatniego życzymy wszystkim tym, którzy w tym roku przedszkolnym postanowią zawalczyć o nagrody w konkursach czytelniczych dla przedszkolaków. Oprócz konkursu indywidualnego, o którym więcej można przeczytać na stronie www.biblioteka-lewinbrzeski.pl, zachęcamy do uczestnictwa w konkursie grupowym. Wystarczy przyjść do biblioteki i zaznaczyć swoją obecność odbijając pieczątkę uśmiechniętej buźki na arkuszu swojej grupy. Im więcej pieczątek tym większe szanse na wygraną. Zapraszamy zatem do biblioteki.

Więcej zdjęć na stronie www.biblioteka-lewinbrzeski.pl