×
Wyszukaj w serwisie
×

Projekt „Pływam i dbam o zdrowie” na finiszu

            Szkoła podstawowa w Lewinie Brzeskim, uzyskawszy dotację Fundacji Górażdże - Aktywni w Regionie, w październiku 2016 roku przystąpiła do realizacji projektu promującego zdrowy styl życia. Działaniami objęto grupę 30 uczniów, zagrożonych nadwagą bądź z nieprawidłową postawą ciała.

            Projekt pracowniczy zgłosiła do konkursu p. Anna Janeczek, która koordynowała działania między szkołą a fundacją.  Główny i bezpośredni  nadzór nad projektem w szkole sprawowała z kolei  p. Małgorzata Olbert.

            Założeniem głównym było zmotywować dzieci do aktywnego spędzania czasu, dlatego szkoła zorganizowała 15 wyjazdów na basen w Tułowicach. Tam dzieci pod okiem specjalistów podjęły naukę pływania i doskonaliły techniki pływackie. W czasie ostatnich zajęć 1 grudnia 2016r. cześć uczestników zdobyło kartę pływacką.

            Wdrażaliśmy także zasady zdrowego żywienia, stąd dzieci zobowiązane były do jedzenia w tym czasie tylko zdrowej, pełnowartościowej żywności, wszelkie batoniki czy słodzone napoje były zakazane. Rodzice, którzy odpowiadają za żywienie swoich pociech, skorzystali z wiedzy doświadczonego dietetyka, pana Dawida Dyminczuka. W czasie dwugodzinnego spotkania 28 listopada mogli się dowiedzieć, jakie są podstawowe zasady zdrowego odżywiania i jak jedzenie wpływa na jakość życia każdego z nas. To było naprawdę ciekawe i wartościowe spotkanie.

            Innym razem zaproponowaliśmy  rodzicom spotkanie z panem Markiem Warginem, nauczycielem naszej szkoły, specjalistą zajmującym się m.in. wadami postawy. Uświadamiał on rodzicom przyczyny i skutki wad postawy na codzienne funkcjonowanie człowieka. Wskazał zalety zdrowego stylu życia, zachęcał do ćwiczeń i świadomej, aktywnej postawy rodziców i dzieci.

            Podsumowaniem naszych działań będzie spotkanie z dziećmi i rodzicami, na które zaprosimy też pana burmistrza oraz przedstawiciela Fundacji Górażdże. Planujemy obejrzeć prezentację, dokumentującą wydarzenia projektowe i miło spędzić czas przy zdrowym poczęstunku.

            A już dzisiaj pragnę podziękować wszystkim rodzicom i nauczycielom, którzy zaangażowali się w projekt i nieodpłatnie opiekowali się dziećmi w czasie wyjazdów na basen, są to panie: Renata Filipecka, Danuta Laszuk, Izabela Naumowicz, Aneta Ratke, Małgorzata Pasieka.

                                                                           

                                                                                                          Małgorzata Olbert

                                                                                                          koordynatorka projektu

                                                                                                          „Pływam i dbam o zdrowie”