×
Wyszukaj w serwisie
×

Zadbaj zimą o swojego psa

piesek, zima.jpeg

Zbliża się okres zimowy, czyli czas, kiedy należy szczególną opieką i dbałością otoczyć zwierzęta gospodarskie, a przede wszystkim psy stróżujące, które pilnują Waszych obejść i gospodarstw.

Jak zadbać o swojego czworonożnego przyjaciela w tym trudnym dla niego okresie ?

Buda  - powinna być ocieplona styropianem i wyścielona wewnątrz słomą, która stanowi doskonałą izolację przed mrozem. Ważne, aby wymieniać ją na świeżą co parę dni, ponieważ tylko sucha słoma zachowuje swe właściwości termiczne i pozwala psu na bezpieczne spędzenie mroźnej zimy. Należy również zwrócić uwagę na otwór wejściowy. Aby zapobiec utracie ciepła z wnętrza budy, warto zawiesić w wejściu do niej kawałek tkaniny, która zabezpieczy wnętrze przed działaniem wiatru. Pamiętajmy, że wedle obowiązującego prawa pies może być trzymany na łańcuchu przez 12 godz. na dobę. Warto o tym pamiętać i wiedzieć, że łańcuch powoduje wychłodzenie psa, często zbyt krótki uniemożliwia mu wejście do budy i schronienie się przed zimnem, co może przepłacić życiem.

Żywienie - psu należy zapewnić pokarm energetyczny. Jeżeli nie jest możliwy zakup stosownej karmy, można samemu gotować psu jedzenie (np. makaron lub ryż). Posiłki, w formie zupy, powinny być podawane psu dwa razy dziennie, a do każdej porcji należy dodać tłuszcz zwierzęcy (smalec, słoninę, sadło, łój, ewentualnie olej roślinny). Dodatkowo należy zapewnić zwierzęciu dwa razy dziennie miskę z ciepłą wodą.                     

Wydział Gospodarki Komunalnej, Mieszkaniowej i Ochrony Środowiska, Urząd Miejski w Lewinie Brzeskim

Stowarzyszenie „Brzeskie Towarzystwo Miłośników Zwierząt”