×
Wyszukaj w serwisie
×

VI Wojewódzki Przegląd Pieśni Pokutnej i Pasyjnej Skarbimierz 2017

1 kwietnia 2017 roku o godzinie 10.00 rozpoczął się VI Wojewódzki Przegląd Pieśni Pokutnej i Pasyjnej w Skarbimierzu. Przegląd składał się z dwóch głównych części – konkursu i koncertu laureatów. W kategorii CHÓR wystartowało 8 grup, co ciekawe z trzech województw, chór „Canto Unitis” z Lewina Brzeskiego również poddał się ocenie jury w składzie: Grażyna Kotecka, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej w Brzegu (przewodnicząca), Jana Koronkiewicz, kierownik Klubu Wojskowego w Brzegu, Agnieszka Kubies, aktorka, nauczyciel Gminnego Zespołu Szkół w Skarbimierzu i ks. płk Sławomir Fonfara, proboszcz Parafii Ewangelickiej w Brzegu. Jury po przesłuchaniu wszystkich uczestników, a było ich 340, przyznało naszemu chórowi II miejsce.
Chórzyści, jak i dyrygent, nie kryli niedowierzania połączonego ze szczęściem, gdyż konkurencja była ogromna. Większość zespołów ma za sobą wiele lat pracy, nasz w tym roku będzie obchodził 5- lecie pracy, jednak efekty naszych przygotowań zostały wysoko ocenione.

Nagroda bardzo cieszy, docenienie przez Jury również, ale najpiękniejsze jest to, co przeżyliśmy. Była to okazja, by spędzić ze sobą piękną, słoneczną sobotę, spotkać ze znajomymi z innych grup, poznać nowych muzyków -  jak co roku integrowaliśmy z innymi uczestnikami Przeglądu przy wspólnym śpiewaniu. Takie chwile pamięta się długie lata. Fantastycznym momentem jest również  finał koncertu laureatów – wszyscy uczestnicy śpiewają „Gaude Mater Polonia”, w tym roku tę pieśń wykonywało 8 chórów, 7 zespołów i 9 solistów.

Organizatorem VI Przeglądu Pieśni Pasyjnej i Pokutnej byli:  Parafia pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Skarbimierzu (ks. dziekan Stanisław Grzechynka), Gminna Biblioteka Publiczna w Skarbimierzu (Andrzej Sowa) oraz Gminny Zespół Szkół w Skarbimierzu. Patroni Honorowi: ks. biskup Andrzej Siemieniewski, Biskup Pomocniczy Archidiecezji Wrocławskiej, Andrzej Buła, Marszałek Województwa Opolskiego i Andrzej Pulit, Wójt Gminy Skarbimierz. Partnerzy Przeglądu: Nadleśnictwo Brzeg, ZGO GAĆ, Bank Spółdzielczy w Brzegu, Piekarnia Paulinka w Brzegu, Restauracja Inspiracja Smaku ze Skarbimierza. Partnerzy medialni, TVP 3 Opole, TV Skarbimierz, Radio Park, Radio Rodzina, Radio Doxa, Gość Niedzielny, Gazeta Brzeska i brzeskie portale internetowe.

Serdeczne podziękowania kierujemy w stronę Organizatorów za wspaniałe przyjęcie (kawę, pączki i pyszny obiad) oraz za miłą atmosferę.

Dziękuję również za pracę moim Chórzystom, którzy dają ze mną radę i wytrzymują ze mną (oraz moim charakterem).

Przemysław Ślęzak

Dyrygent chóru „Canto Unitis”