×
Wyszukaj w serwisie
×

Kolejne odwiedziny przedszkolaków w bibliotece

Kwiecień jest miesiącem, kiedy po raz ostatni w tym roku szkolnym Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Lewinie Brzeskim gości u siebie najmłodszych czytelników na zorganizowanych spotkaniach oraz gdy dobiegają końca przygotowane dla przedszkolaków konkursy. Liczymy na to, że atmosfera bibliotecznych spotkań rozbudzi w małych uczestnikach zamiłowanie do czytania i zachęci do samodzielnego odkrywania świata książek.

Maluszki witał w progach biblioteki kangurek ze Stumilowego Lasu, ale nie tylko, bo do grupy przedszkolaków przyłączyły się inne postacie z bajek, które dzieci zabierały ze sobą podczas podróży po bibliotece... latającym dywanem. Celem tej magicznej wędrówki była Kraina Bajek, w której dzieci wcale się nie nudziły, bo pomogły siedmiu krasnoludkom powiesić pranie, poczęstowały się miodkiem Kubusia Puchatka i nie okazały lęku, gdy ich oczom ukazał się Smok ze Smoczej Jamy. Spotkanie zakończył bajkowy bal z kolorowymi balonami.

Dzieci czteroletnie do czytania przekonywał Prosiaczek. Spotkanie było okazją do poznania kolejnego zmysłu – zmysłu dotyku. Dzieci poddały się eksperymentowi, który pozwolił im zbadać, jak dużo mają skóry. W tym celu ochotnicy pozwolili owinąć się papierem toaletowym, którego za każdym razem zużywaliśmy około metra kwadratowego. Nie omieszkaliśmy też sprawdzić, jak działa dziecięcy zmysł dotyku w zabawie rozpoznawania przedmiotów z zasłoniętymi oczami. Spotkanie zakończyła rozmowa o roli zmysłu dotyku w życiu osób niewidomych.

Pięciolatki spotkały się z Kubusiem Puchatkiem, by przeczytać wierszyk „Żuk", który był wprowadzeniem do zabawy wzorami występującymi w przyrodzie i nie tylko. A wszystko to za sprawą bohaterki wiersza – biedronki o charakterystycznych piegach, które na dalszym etapie zabawy uczestnicy z zacięciem liczyli podczas matematycznego bingo. Dzieci robiły również wiosenne porządki przypisując wzorzyste zwierzęta i rośliny właściwym zbiorom. Na zakończenie pięciolatki wymyślone przez siebie wzory namalowały paluszkami na wielkanocnych jajeczkach.

Sowa Przemądrzała zachęcała z kolei starszaków do sięgania po książki naukowe, dzięki którym mogą odkrywać otaczający ich świat, jak to robili przez wszystkie spotkania w bibliotece. Podczas tego ostatniego badali naturę światła. Z użyciem prostych spektroskopów mogli zobaczyć białe światło rozszczepione na kolory tęczy. Zaobserwowane kolory dzieci nanosiły na koła Newtona, by sprawdzić, czy wymieszanie tęczowych barw da na powrót barwę białą. Uczestnicy badali również, jaki wpływ ma na widziany obraz zastosowanie soczewki w prymitywnym aparacie fotograficznym.

W ramach podziękowania za aktywne uczestnictwo w bibliotecznych zajęciach wszystkie dzieci otrzymały czytelnicze zawieszki na drzwi. 

Więcej zdjęć na stronie www.biblioteka-lewinbrzeski.pl