×
Wyszukaj w serwisie
×

„Wieczór z poezją” w Łosiowie

W przeddzień święta naszych Mam, 25 maja 2017 r. w Bibliotece Publicznej w Łosiowie, zebrali się miłośnicy  poezji, aby uczcić, płynącymi wprost z serca słowami, Dzień Matki. Poeci z Klubu Literackiego BRZEG, przywieźli ze sobą stworzone właśnie na tę okazję wiersze. Przybyła również młodzież z Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 z Brzegu z polonistką Małgorzatą Guziak-Brodzińską, dzięki której młodzi poeci, również w szkole mogą rozwijać swoje twórcze pasje. W bibliotece rolę gospodarza przejęli członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki.

Tego popołudnia przemówiły wiersze. Bardziej lub mniej osobiste, dotyczyły tych najpiękniejszych emocji związanych z miłością do matki. Miła atmosfera towarzysząca poezji oraz piosenki w wykonaniu Moniki Szczypior uczyniły to spotkanie niezwykłym. Biblioteka opanowana przez poetów pachniała wiosennym bzem, brzmiała muzyką i śpiewem,
a dominowało to najpiękniejsze ze słów: MATKA.

 „…ta więź między nami... Nie umiem jej nazwać żadnym ze znanych mi słów! Jest tajemnicza, magiczna, jak nie z tego świata...”  -  słowa z listu Juliusza Słowackiego odczytane przez Czesławę Derlatkę, przywołały wspomnienie o matce poetki, która kochała twórczość Słowackiego. Podczas spotkania, podziałały dodatkowo - jak motto. Więź, o której przed wielu laty pisał wieszcz, obecna była w prezentowanych podczas spotkania wierszach Romany Więczaszek, Ireny Florkowskiej, Jadwigi Kozyry, Rozalii Malczewskiej, Alicji Kaim,  Leszka Pabisiaka, Stanisława Przybyły, Mariana Smogura oraz Józefa Jeżewskiego. Nie zabrakło jej również w poezji najmłodszych uczestniczek spotkania: Pauliny Bielamowicz, Anny Ryby, Moniki Świętoniowskiej. To dzięki nim  nasze spotkanie stało się wielopokoleniowe. Na tym również polegała jego niezwykłość, bo wszyscy jesteśmy dziećmi naszych matek, bez względu na wiek.

Alicja Kaim - dłoń

żeby nie było smutno

ckliwością was dziś nie dotknę

nie będę się tu wzruszać       

i płakać jak jakieś bobry

 

święto mamy wspaniałe

czego życzyć, za co wypić?

zmartwienie to nie małe

może…

żeby kremy na twarz

działały tak – rach ciach

żeby wchodząc do łazienki

nie słyszeć Mamo już?

po sekundach dwóch

aby czasem czerwienią

na paznokciach błysnąć

zrobić kawę rano

i wypić ją o niczym nie myśląc

żeby mieć uśmiech

na ustach i w duszy

żeby mieć pewność

że żaden problem MATKI nie rozkruszy

żeby tak móc pooddychać

zapachem swoich dzieci

(kiedy się tulić jeszcze chcą)

żeby tak się przytulić …

utulić…wtulić…

w SWOJEJ mamy dłoń

 

tekst: Ludwika Chojnacka