×
Wyszukaj w serwisie
×

„Witajcie w naszej bajce” Finał X Gminnego Konkursu Recytatorskiego

Witajcie w naszej bajce.jpeg

2 czerwca 2017 r. w Domu Kultury w Lewinie Brzeskim odbyły się przesłuchania finałowe w X Gminnym Konkursie Recytatorskim. Startowały dzieci od wieku przedszkolnego po gimnazjalistów, razem 97 uczestników. Wyniki zostały ogłoszone na spotkaniu popołudniowym, na które zostali zaproszeni specjalni goście, recytatorzy oraz ich rodzice.

O godzinie 17.00 rozpoczęła się uroczystość obchodów jubileuszu konkursu. Kacper Pasieka zaprosił publiczność na przedstawienie, wystąpił także Jan Brzechwa (w tej roli Konrad Stelmaszek). Dzieci pod opieką pani M. Małoty zatańczyły taniec dżentelmenów. 

Po występie inauguracyjnym, pani Małgorzata Olbert w imieniu Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej oraz Publicznej Szkoły Podstawowej w Lewinie Brzeskim, organizatorów konkursu recytatorskiego, serdecznie powitała wszystkich zaproszonych gości oraz publiczność na finale X Jubileuszowego Gminnego Konkursu Recytatorskiego pod hasłem „Witajcie w naszej bajce”. Przybył m. in. Zastępca Burmistrza, Pan Dariusz Struski, dyrektorzy szkół i przedszkoli z gminy  Lewin Brzeski, radni oraz jurorzy i uczestnicy z poprzednich lat. Pani Anna Trusiewicz podziękowała wszystkim, bez których Gminny Konkurs Recytatorski nie mógłby istnieć, w szczególności Panu Burmistrzowi za sprawowanie honorowego patronatu nad konkursem, samym recytatorom i ich opiekunom, za ich wysiłek i zaangażowanie, Dyrektorowi Domu Kultury, Panu Tadeuszowi Tadli, w którego gościnnych progach już od 10 lat odbywa się finał naszego konkursu, także pracownikom Domu Kultury, Dyrektorowi Szkoły Podstawowej w Lewinie Brzeskim Panu Zdzisławowi Biernackiemu, za otwartość na wszelkie formy służące rozwojowi  dzieci i młodzież oraz pracownikom lewińskiej Biblioteki Publicznej, za trud organizacyjny w przygotowanie konkursu.

Następnie w krótkich słowach została przypomniana historia konkursu, który jest  organizowany od 2008 roku i początkowo był przeglądem miejskim. Rozmachu nabrał w 3. roku swego istnienia, kiedy to do udziału w nim zostali zaproszeni recytatorzy za całej gminy. I tak już zostało do dzisiaj. Uczestnicy prezentują się w różnych kategoriach wiekowych, począwszy od przedszkola po młodzież gimnazjalną. Bywało, że i dorośli próbowali swych sił jako recytatorzy. Zwykle w przesłuchaniach finałowych występuje ok. 100 młodych artystów.

Całemu przedsięwzięciu przyświecał od początku nadrzędny cel – rozwijanie zainteresowań i talentów młodych ludzi, ale także uwrażliwianie ich na literaturę polską i obcą, aktywne uczestnictwo w kulturze. Co roku konkurs organizowany jest pod innym hasłem, nawiązującym zwykle do aktualnych wydarzeń literacko-kulturalnych.

Przez ten czas konkurs na stałe wrósł w kalendarz imprez kulturalnych organizowanych w naszej gminie. Prezentacja multimedialna dokumentująca poprzednie przeglądy pozwoliła na chwilę wspomnień i wzruszeń.

Później nastąpiły występy recytatorskie z uczestników z  poprzednich lat, które najbardziej zapadły nam w pamięć. Wystąpili: Julia Mazur, Patryk Podiuk, Martyna Sierakowska, Kacper Pasieka, Aleksandra Jakóbczak, Rafał Wojtyła, Martyna Sawicka. Na scenie pojawiły się także poetki lewińskie, Małgorzata Janeczek i Alicja Kaim, ich teksty były recytowane przez uczestników podczas poprzednich konkursów.  Nasi recytatorzy rozwijają się artystycznie, nadal recytują, ale i piszą samodzielnie teksty, śpiewają, komponują muzykę, jesteśmy z nich dumni. Julia Mazur zaśpiewała swoją piosenkę, którą wygrała  ostatnio Ogólnopolski Konkurs
Muzyczny dla dzieci i młodzieży „MIKR-OFF-ON” w Łodzi. Wystąpiła także Martyna Sierakowska ze swoją interpretacją piosenki „Rebeca”, przy akompaniamencie akordeonisty Piotra Słodkowskiego. Piękne impresje muzyczno-słowne naszych młodych artystów zostały nagodzone gromkimi brawami.

Organizatorki podziękowały serdecznie kwiatami jury, które sprawiedliwie i z poświeceniem co roku ocenia występy recytatorów.

Punktem kulminacyjnym programu było wręczenie nagród laureatom; tę część rozpoczął Pan Dariusz Struski, który podziękował najpierw organizatorkom, Małgorzacie Olbert i Annie Trusiewicz, za  inicjatywę i organizację konkursu, działanie na rzecz kultury i języka ojczystego w naszym środowisku. Następnie wręczył Nagrody Burmistrza dzieciom w trzech kategoriach wiekowych: klas 1-3, 4-6 oraz gimnazjów.

Na koniec wszyscy zostali zaproszeni do obejrzenia galerii fotograficznej upamiętniającej poprzednie przeglądy recytatorskie oraz wystawy prac uczniów wykonanych w konwencji bajkowej podczas tegorocznych Gminnych Warsztatów Plastycznych w szkole podstawowej w Lewinie Brzeskim.  

Serdecznie dziękujemy wszystkim przybyłym gościom, którzy uświetnili swoją  obecnością galę finałową, a także jury i recytatorom.

 Do zobaczenia za rok!      

Oto lista laureatów X Gminnego Konkursu Recytatorskiego:

Nagrodę Burmistrza otrzymali:

- Julia Berkowska - kl. I - III;

- Kinga Joniak - kl. IV - VI;

- Patryk Werner - gimnazjum.

Jury w składzie: Romana Gruntowska, Ludwika Chojnacka, Barbara Janicka, Grażyna Wójcik-Zięba oraz Krystyna Chmiel oceniło recytatorów i przyznało następujące nagrody:

 

I KATEGORIA WIEKOWA – PRZEDSZKOLAKI:

I miejsce: Zuzanna Oborska – PP nr 1 Lewin Brzeski, Oliwia Moor – PP nr 1 Lewin Brzeski;

 

II miejsce: Piotr Niwczyk – PP nr 2 Lewin Brzeski, Karol Kowalik – PP nr 2 Lewin Brzeski;

 

III miejsce: Matylda Bankers – PP Skorogoszcz, Wiktoria Machaj – PP nr 1 Lewin Brzeski, Hanna Najda – PP nr 2 Lewin Brzeski;

 

Wyróżnienie: Michał Harasimiuk – PP nr 2 Lewin Brzeski, Jakub Zazula – PP Skorogoszcz, Jakub Solan-Dora – PP Przecza, Jan Kociołek – PP Łosiów, Filip Postrożny – PP Skorogoszcz, Nicola Dobrasiak – PP Łosiów, Lena Hadryś – PP nr 2 Lewin Brzeski.

 

II KATEGORIA WIEKOWA – UCZNIOWIE KLAS I – III SZKOŁY PODSTAWOWEJ:

I miejsce: Jerzy Butrym – PSP Lewin Brzeski, Igor Rączkiewicz – PSP Lewin Brzeski;

 

II miejsce: Karol Błażejewski – PSP Łosiów, Katarzyna Litwińczuk – PSP Lewin Brzeski;

 

III miejsce: Jagoda Rak – PSP Skorogoszcz, Jowita Izydorczyk –PSP Lewin Brzeski;

 

Wyróżnienie: Lena Tomaszewska – PSP Lewin Brzeski, Hanna Trusiewicz – PSP Lewin Brzeski, Szymon Dzik – PSP Łosiów, Hanna Zawada – PSP Skorogoszcz, Oliwia Włosek – PSP Lewin Brzeski.

 

III KATEGORIA WIEKOWA – UCZNIOWIE KLAS IV – VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ:

I miejsce: Agnieszka Tabian – PSP Lewin Brzeski, Kacper Pasieka – PSP Lewin Brzeski;.

 

II miejsce: Krzysztof Butrym – PSP Lewin Brzeski, Agata Krawczuk – PSP Skorogoszcz, Justyna Rak – PSP Skorogoszcz;

 

III miejsce: Martyna Sawicka – PSP Łosiów, Milena Kostrzewa – PSP Lewin Brzeski;

 

Wyróżnienie: Daria Bielicka – PSP Lewin Brzeski, Emilia Kasztelan – PSP Łosiów.

 

IV KATEGORIA WIEKOWA – UCZNIOWIE GIMNAZJUM:

I miejsce: Konrad Zdziebło – PG Lewin Brzeski, Michał Hiszpański – PG Skorogoszcz;

 

II miejsce: Arkadiusz Kleparski - PG Lewin Brzeski, Alicja Bilecka – PG Skorogoszcz;

 

III miejsce: Weronika Zielińska – PG Lewin Brzeski, Magdalena Żelasko – PG Skorogoszcz, Daria Ciupan – PG Skorogoszcz;

 

Wyróżnienie:Dominika Rutowicz – PG Lewin Brzeski, Aleksandra Zielińska – PG Skorogoszcz, Aleksandra Smęda – PG Łosiów