×
Wyszukaj w serwisie
×

Niecodzienna wizyta w lewińskiej podstawówce

Dnia 2.06.2017r. do  szkoły przybył z wizytą pan Henry Niemczyński -były uczeń, absolwent naszej szkoły- obecnie żeglarz, kapitan żeglugi morskiej. Spotkał się nie tylko z dyrekcją, ale także z uczniami naszej szkoły, którym opowiadał o swoich przygodach :

„Przygody Sindbada Żeglarza” czyli wywiad z Panem Henrym Niemczyńskim.

1.Jakie były początki Pana żeglarstwa? Najpierw uczyłem w szkole morskiej w Brazylii w Rio. Przez dwa lata. Potem zaczęła się moja przygoda z morzem. Kiedy zacząłem pływać  nie było mnie w domu 9 miesięcy. Teraz 6 miesięcy pracuję , a kolejne 6 odpoczywam. Jest to ciężka praca, 24 godziny na dobę, ale podróże są wspaniałe, dzięki nim zwiedzam świat.

2.Jakie kraje Pan zwiedził? Byłem we wszystkich krajach leżących nad morzami.

3.Czy Pana statek ma jakąś nazwę? Często je zmieniam np. Orzeł, San Diego. Obecny jest wielki-0,5 km szerokości i wysoki na 60 metrów.

4.Ile trwała najdłuższa podróż?11 miesięcy.

5.Jakie miejsce które Pan zwiedził uważa za najpiękniejsze?

Bardzo podobała mi się Indonezja. Jechałem hinduskim samochodem na wieś mijałem puszczę , wodospady i ludzi, którzynie widzieli Europejczyka. Najpiękniejsze miejsce jednak to to, w którym mieszkam-Przylądek Dobrej Nadziei w Afryce Południowej.

6.Czy miał Pan jakąś niebezpieczną przygodę? Tak, byłem na statku , który się zapalił. Prowadziłem ludzi do łodzi ratunkowych i musiałem zabezpieczyć statek przed wybuchem . to było na tankowcu. Potem okazało się ,że na tym statku zginęło 9 osób.

7. Ile lat spędził Pan na morzu? Łącznie ze szkoła, na morzu pracuję 40 lat.

8.Jakie ma Pan plany na najbliższa przyszłość? Nie chorować , nie iść na emeryturę, dalej podróżować.

9.Czy ma pan jakieś wspomnienia związane ze szkołą? Jest ich dużo. Na przykład piętro niżej była pracownia chemiczna w której uczyła pani Kuźniar- miała dar  przekazywania wiedzy, bardzo wiele wyniosłem z Jej lekcji. W klasie nie było kłótni, nawet są klasowe małżeństwa. Umieliśmy ze sobą rozmawiać.

10.Kto był Pana wychowawcą w podstawówce? Pani Helena Rzeczkowska

11.Kim chciał pan zostać w dzieciństwie? Żeglarzem

12.Jak radził pan sobie w szkole? Średnio.

13. Jaka jest pana ulubiona przekąska? Chińszczyzna. Jest tu wiele warzyw, owoców  morza. warto być szczupłym i dbać o linię. Żeby o siebie dbać i nie mieszać na przykład makaronu z mięsem

14.Co powiedziałby Pan naszym uczniom?

Nie traćcie czasu, mierzcie wysoko. Trzeba marzyć i chcieć a wszystko się uda. Marzenia się spełniają.

Wywiad przeprowadziły Ola i Angelika