×
Wyszukaj w serwisie
×

2017 rok

W dniach 19-25 lipca 2017r. w gminie Lewin Brzeski gościła 36 osobowa delegacja młodzieży i dorosłych z węgierskiej gminy Szegvar.

Program przyjęcia gości węgierskich był urozmaicony.  Zarówno młodzi jak i starsi uczestnicy wymiany mieli okazję uczestniczyć w wielu inicjatywach, organizowanych przez placówki oświatowe, instytucje oraz organizacje z gminy Lewin Brzeski.

W pierwszym dniu delegacja węgierska została oprowadzona po inwestycji realizowanej na starorzeczu Nysy Kłodzkiej, która wywarła na gościach duże wrażenie. Mieliśmy okazje podziwiać żywą przyrodę, która rozgościła się w starym ujściu Nysy Kłodzkiej.

Dorośli uczestnicy wymiany odwiedzili także Publiczne Przedszkole nr 1, gdzie mogli poznać funkcjonowanie placówki, a także zwiedzić sale dydaktyczne i dowiedzieć się szczegółów dotyczących standardów opieki nad dziećmi w polskich przedszkolach. Po zwiedzaniu pani Dyrektor oraz nauczyciele przedszkola zorganizowali dla gości słodki poczęstunek w przedszkolnym ogrodzie.

Tego dnia miało miejsce również spotkanie młodzieży w Szkole Podstawowej w Lewinie Brzeskim, gdzie zaplanowano ciekawe warsztaty (taneczne, muzyczne i artystyczne), prowadzone przez nauczycieli PSP w Lewinie Brzeskim.

Po południu goście oraz młodzież mogła odpocząć na lewińskiej plaży. Nasi goście korzystali z uroków plaży a także aktywnie spędzili czas nad wodą, pływając m.in. kajakami. Dla chętnych zorganizowano rozgrywki sportowe w siatkówce. Zarówno osoby z polskiej jak i węgierskiej strony chętnie uczestniczyły we wszystkich rozgrywkach.

W piątek 21 lipca 2017r. członkowie Polskiego Związku Wędkarskiego – Koła Miejskiego w Lewinie Brzeskim zorganizowali dla wszystkich gości węgierskich dzień pn. „Święto Ryby”, w ramach którego odbyły się zawody wędkarskie. Początkowo pogoda nie rozpieszczała uczestników imprezy. Jednak tuż po południu przejaśniło się i zawody wędkarskie zakończyły się pełnym sukcesem. Dla zwycięzców w poszczególnych kategoriach wręczono puchary. Po zawodach wędkarskich odbyło się wielkie „kucharzenie”. Dorośli uczestnicy wymiany ze strony węgierskiej gotowali zupę rybną z naszych lokalnych ryb, a Gminne Zrzeszenie LZS serwowało dla wszystkich uczestników pyszną grochówkę.

W sobotę grupka dorosłych gości węgierskich spędziła czas zwiedzając Opole, dzieci zaś spędziły dzień w rodzinach.

Najważniejszym dniem tegorocznego spotkania była niedziela. Na ten dzień zorganizowano uroczyste obchody 20-lecia współpracy polsko-węgierskiej. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w kościele parafialnym w Lewinie Brzeskim, którą poprowadził ks. Proboszcz Krzysztof Dudojć, a podniosłość wydarzenia podkreślił swoim występem chór CANTO UNITIS. Tuż po uroczystości w kościele, uczestnicy udali się do gimnazjum, gdzie odbyły się główne obchody. Wydarzeniu przygrywała orkiestra dęta. Na spotkanie przybyły osoby, które przez 20 lat aktywnie uczestniczyły w wymianie. Na spotkanie przybyła również burmistrz Anna Twardowska.

Włodarz miasta, Burmistrz Artur  Kotara przywitał wszystkich zgromadzonych na uroczystości i przytoczył historię rozpoczęcia współpracy między gminami Szegvár i Lewin Brzeski. Głos zabrał także burmistrz węgierski Gemes Laszlo, dziękując za 20 lat pięknej przyjaźni i przekazując na ręce włodarza oraz gości specjalnych specjalnie przywiezione upominki.

Burmistrzowie podpisali także pamiątkowe kroniki ze zdjęciami z 20-lat współpracy.

Uwieńczeniem uroczystości było odsłonięcie i poświęcenie tablicy upamiętniającej ten wyjątkowy jubileusz. Aktu odsłonięcia dokonali burmistrzowie miast partnerskich, a poświęcenia dokonali księża – ks. Krzysztof Dudojć oraz ks. Tomasz Backer.

Po tym akcie burmistrz zaprosił wszystkich zgromadzonych na jubileuszowy tort oraz poczęstunek. Uczestnicy mieli także okazję zobaczyć wystawę zdjęć z 20 lat współpracy, która została przygotowana na dziedzińcu gimnazjum w Lewinie Brzeskim.

Późnym popołudnie nasi goście wystąpili na Dniach Lewina Brzeskiego, prezentując swoje tańce regionalne. 

W poniedziałkowy poranek uczestnicy wymiany udali się do parku ROSENAU w Pokrzywnej, gdzie pod okiem przewodnika mieli okazję zwiedzić Park Żywiołów, Sztolnię Złota, Ogród Wody, uczestniczyć w seansie w kinie 7D, czy też przejechać się ciuchcią po przepięknych terenach Gór Opawskich. Miejsce wywarło na wszystkich bardzo pozytywne wrażenie.

Tuż po powrocie z Pokrzywnej uczestnicy spotkali się w lewińskim gimnazjum, aby podsumować tegoroczną wizytę. Wymiana upominków i podziękowania za ciekawie przygotowany program zakończyła wizytę.

Lewińska młodzież już nie może doczekać się przyszłych wakacji, bo wówczas to oni jadą na Węgry, do Szegváru.

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które przyczyniły się do zorganizowania pobytu dla naszych przyjaciół z Węgier, a w szczególności nauczycielom PSP w Lewinie Brzeskim, pani dyrektor, nauczycielom i pracownikom Gimnazjum w Lewinie Brzeskim, pani dyrektor, nauczycielom i pracownikom Przedszkola Publicznego nr 1 w Lewinie Brzeskim, pracownikom Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych  Urzędu Miejskiego w Lewinie Brzeskim, pracownikom  Miejsko – Gminnego Domu Kultury w Lewinie Brzeskim, pracownikom Zarządu Mienia Komunalnego w Lewinie Brzeskim, radnym zaangażowanym w przygotowanie uroczystości, działaczom LZS, wolontariuszom a przede wszystkim rodzicom, którzy przyjęli młodzież węgierską do swoich domów.