×
Wyszukaj w serwisie
×

Święto plonów - dożynki gminne w Buszycach

 Tegoroczne Dożynki Gminne odbyły się w niedzielę 3 września w miejscowości Buszyce.

Dożynki to dla każdego rolnika jeden z najpiękniejszych dni w roku. To radość i odpoczynek po ciężkiej pracy, czas podsumowania całorocznego trudu. W przepięknie wykonanych koronach dożynkowych kryje się radość z pomyślnie zakończonych żniw oraz wdzięczność za zbiory, a przede wszystkim ciężka praca mieszkańców wsi oraz ich głębokie przywiązanie do narodowej tradycji. Tak dawniej, jak i dziś dożynki są ważne dla wszystkich, bo przypominają o trudnej pracy rolnika i efektach tej pracy, dzięki którym na nasze stoły trafia polski chleb.

Uroczystość rozpoczęła się konkursem na najpiękniejszą zagrodę dożynkową. 

Choć pogoda nie rozpieszczała, nie przeszkodziło to uczestnikom dożynek w podziękowaniu za plony. Punktualnie o 12 rozpoczęły się dożynki 2017. Zgromadzeni goście przeszli w procesji z koronami dożynkowymi sprzed kościoła Trójcy Świętej w Buszycach na boisko sportowe, gdzie odbyła się Msza dziękczynna. Starostami tegorocznych dożynek byli: Pani Grażyna Michalska (sołtys Buszyc) oraz Pan Zbigniew Kulczycki. 

Niezwykle barwny korowód tworzyli: gospodarze, i starostowie dożynek, zaproszeni goście, delegacje z wieńcami i mieszkańcy Buszyc. 

Obrzęd dożynkowy rozpoczął się uroczystą msza świętą w intencji rolników, zebranych plonów i wszystkich mieszkańców. Mszę świętą odprawił Ksiądz Tomasz Struzik  - proboszcz Parafii Jakuba Apostoła w Skorogoszczy a koncelebrował Ksiądz Tomasz Backer z Parafii pw. Najświętszej Maryi Panny w Lewinie Brzeskim.

Kolejnym punktem Dożynek było uroczyste wręczenie przez gospodarzy nagród w konkursach dożynkowych. Prace oraz zagrody oceniane były przez komisję konkursową, która zwracała dużą uwagę na wykonanie, wygląd oraz sposób ich prezentacji.

Po gorących obradach Jury wyłoniło najpiękniejsze korony.

Komisja konkursowa przyznała następujące miejsca:

I miejsce – Skorogoszcz

II miejsce – Sarny Małe

III miejsce – Przecza

Wyróżnienie otrzymało sołectwo Wronów.

 

Uczestnicy dożynek gminnych mieli również okazję podziwiać aranżacje wiejskich obejść, żywy inwentarz i konstrukcje ze słomianych balotów.

W kategorii Najpiękniejsza zagroda dożynkowa komisja konkursowa przyznała:

Wyróżnienie:  Krzysztof i Magdalena Kasprzyk

I miejsce – Urszula Wójciów

II miejsce – Aleksandra i Andrzej Antkowiak

III miejsce – Karolina i Artur Czarneccy

 

Podczas tegorocznych dożynek, ogłoszono również wyniki konkursu „Piękna Wieś Lewińska 2017” w dwóch kategoriach: „Najpiękniejsza Wieś” oraz „Najlepszy Projekt”.

W kategorii „Najpiękniejsza wieś” komisja konkursowa przyznała:

I miejsce – sołectwu Wronów

II miejsce – sołectwu Oldrzyszowice

III miejsce – sołectwu Mikolin

Wyróżnienie – sołectwu Chróścina

 

W kategorii „Najlepszy projekt”:

I miejsce – sołectwu Buszyce za projekt pn.: „Alejka na cmentarzu w Buszycach”

II miejsce – sołectwu Przecza za projekt pn.: „Wiata na obiekcie sportowo-rekreacyjnym”

Ponadto dyplom za udział w konkursie otrzymały:sołectwo Łosiów, sołectwo Strzelniki, sołectwo Leśniczówka, sołectwo Sarny Małe.

Nie zabrakło występów artystycznych i zabawy tanecznej. Dla uczestników imprezy zagrała kapela Podwórkowa "Lewiniacy', wystąpił zespól śpiewaczy "Łosiowianie", Małgorzata Kulińska, Leszek Wiklak oraz D.j Sarin & Junior.

Zabawę dożynkową do późnych godzin nocnych poprowadził zespół "Progress".

 

 


Konkurs na najładniejszą zagrodę dożynkową: