×
Wyszukaj w serwisie
×

Narodowe Czytanie w Lewinie Brzeskim

W dostojnej scenerii - na dziedzińcu Gimnazjum w Lewinie Brzeskim, przy wspólnym stole z białym obrusem i krakowskimi akcentami, miało miejsce tegoroczne NARODOWE CZYTANIE zorganizowane przez Miejską i Gminną Bibliotekę Publiczną już po raz czwarty.

Narodowe Czytanie to ogólnopolska akcja zainicjowana przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego w 2012 roku.  Co roku, w pierwszą sobotę września Polacy spotykają się, aby wspólnie czytać największe dzieła polskiej literatury. W tym roku „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego było lekturą Narodowego Czytania. Utwór ten został wybrany podczas internetowego głosowania Polaków spośród czterech propozycji. Dramat Wyspiańskiego konkurował z „Przedwiośniem” Stefana Żeromskiego, „Pamiątkami Soplicy” Henryka Rzewuskiego i „Beniowskim” Juliusza Słowackiego.

Do wspólnej lektury „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego przystąpili: Zastępca Burmistrza Lewina Brzeskiego Pan Dariusz Struski, dyrektorzy i nauczyciele szkół i innych placówek, bibliotekarze oraz przybyli mieszkańcy naszej gminy. Czytaniu towarzyszyła tematycznie związana  wystawa oraz warsztaty plastyczne dla dzieci. Najmłodsi mieszkańcy mogli, pod okiem wprawionych instruktorek, własnoręcznie wykonać weselny wieniec na głowę. Trwające ponad 2 godziny czytanie było okazją do przypomnienia lektury i do spotkania miłośników wielkiej, polskiej literatury.

Bibliotekarze serdecznie dziękują wszystkim, którzy aktywnie uczestniczyli w akcji Narodowego Czytania i odczytali fragmenty „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego.

Szczególne podziękowania organizatorzy kierują do Dyrekcji i Pracowników Gimnazjum w Lewinie Brzeskim za pomoc i zaangażowanie w przygotowanie Narodowego Czytania 2017.

 

 

Więcej zdjęć na stronie www.biblioteka-lewinbrzeski.pl