×
Wyszukaj w serwisie
×

Pamiętaj o obowiązkowym szczepieniu przeciw wściekliźnie

Przypominamy, że posiadacze psów są obowiązani zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa 3 miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia (art. 56 ust. 2 ustawy z dnia 7. listopada 2014 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczania chorób zakaźnych zwierząt).

Wścieklizna jest ostrą chorobą wirusową, przebiegającą z objawami zapalenia mózgu i rdzenia, prowadzącą nieuchronnie do śmierci. Zagraża ona nie tylko zwierzętom, ale i ludziom, na których jest przenoszona wraz ze śliną chorego na wściekliznę zwierzęcia. Wścieklizna jest chorobą nieuleczalną (możliwe jest jedynie złagodzenie jej objawów w warunkach szpitalnych), ponieważ nie poznano jeszcze do tej pory leków, które mogłyby uratować chorego.

Szczepień psów przeciwko wściekliźnie dokonują lekarze weterynarii świadczący usługi weterynaryjne w ramach działalności zakładu leczniczego dla zwierząt.

Informujemy, że kto uchyla się od obowiązku ochronnego szczepienia psów przeciwko wściekliźnie - podlega karze grzywny (art. 85 ust. 1a ustawy z dnia 7. listopada 2014 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczania chorób zakaźnych zwierząt).

 

 

Urząd Miejski w Lewinie Brzeskim

Wydział Gospodarki Komunalnej, Mieszkaniowej i Ochrony Środowiska