×
Wyszukaj w serwisie
×

Piknik Historyczny-Skorogoszcz 2017

W dniu 17 września 2017r. w Skorogoszczy, podobnie jak w całej Polsce i Europie odbyło się cykliczne już  wydarzenie - Europejskie Dni Dziedzictwa. Celem skorogoskiego pikniku historycznego jest promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz przypominanie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej.  Hasło tegorocznej, 25. już edycji to „Krajobraz dziedzictwa, Dziedzictwo krajobrazu ”.
Dziedzictwo  można interpretować jako istotną część życia i działalności każdego człowieka, jako  spadek  pozostawiony  dla  potomnych, który  jest  niezmiernie  ważnym  elementem  kultury i powinien być stale pielęgnowany. Dorobek naszych przodków jest podstawą naszego współczesnego życia.

W obchodach  EDD w Skorogoszczy, udział  wziął włodarz gminy – Burmistrz Artur  Kotara , który docenia inicjatywę popularyzowania naszego dziedzictwa. Organizatorzy dostrzegają konkretne działania Gminy Lewin Brzeski na polu dbałości o dziedzictwo minionych wieków jak min. rewitalizacja zabytkowego parku, rynku czy w ostatnim czasie starej powozowni i stajni koni wyjazdowych na potrzeby miejscowej oświaty.  

Impreza koordynowana jest przez Narodowy Instytut Dziedzictwa, wspierana przez brzeskie Starostwo Powiatowe, Stowarzyszenie Brzesko-Oławska Wieś Historyczna. Organizatorzy imprezy: Towarzystwo Rozwoju Lokalnego "Zielony Most” w Skorogoszczy, Gmina Lewin Brzeskim MGDK w Lewinie Brzeskim oraz filia Biblioteki Publicznej w Skorogoszczy przygotowali, niedzielne popołudnie 17 września w zespole parkowo - pałacowym w Skorogoszczy, wiele atrakcji. Na początku wystąpiły  dzieci i opiekuni  ze Szkoły Podstawowej w Skorogoszczy. Wraz z uczniami wystąpiła Dyrektor szkoły Pani Renata Pawlus.

Organizatorzy świadomi swojego lokalnego dziedzictwa w programie przewidzieli min zwiedzanie kościoła parafialnego pw.św. Jakuba Apostoła w Skorogoszczy, do którego zapraszał miejscowy proboszcz ks. Tomasz Struzik. Miejscowa biblioteka publiczna przygotowała wystawę autorstwa Józefa Gwizdaka związaną z tematyką przesiedleń z Kresów Wschodnich do parafii Skorogoszcz.

Kulminację programu stanowiła inscenizacja plenerowa- rekonstrukcja historyczna „Rzymianie w Skorogoszczy” – opowiadająca o świadectwach kontaktów  świata rzymskiego  ze Śląskiem w wykonaniu    grupy „Walhalla”  z Poznania.

Podczas tego swoistego pikniku historycznego miały miejsce  warsztaty rękodzieła artystycznego- malowania na szkle i porcelanie, występy Koła Gospodyń Wiejskich z sąsiedniej Chróściny. Miała miejsce również promocja książki „Ojciec Dominik ze Skorogoszczy” autorstwa Dariusza Zięby. Bohater książki, żyjący na przełomie XVI/XVII,  wybitny franciszkanin-arabista  doczekał się w swojej rodzinnej Skorogoszczy nazwy  ulicy i spisanej biografii.  O znaczeniu jego dokonań i pamięci przez nam współczesne  pokolenia mówił ojciec Błażej Kurowski z Franciszkańskiej Prowincji św. Jadwigi Zakonu Braci Mniejszych

   W  godzinach wieczornych mieszkańcy jak i goście bawili się na zabawie tanecznej kończącego się już  niestety lata.

                                                                                                          Dariusz Zięba