×
Wyszukaj w serwisie
×

Apel Burmistrza Lewina Brzeskiego o pomoc dla mieszkańców Gminy Brusy odczytany na Mszach Świętych w Lewinie Brzeskim

Szanowny księże Proboszczu, Księżę Tomaszu, Drodzy Państwo.

 

Cyprian Kamil Nowid, nasz wielki poeta, w jednym ze swoich utworów napisał „Wszystko co wielkie, jest wielkie przez serce”.

Jest rok 1997, cała południowa Polska zostaje zalana wodami wielkiej powodzi. Tysiące ludzi traci dorobek całego życia, zniszczeniu ulega wszystko, co fala powodziowa napotyka na swojej drodze, mosty, ulice, chodniki, kościoły, urzędy, szkoły, place zabaw, boiska i domy zwykłych ludzi, nasze domy, nasze mieszkania, to wszystko co było dla nas cenne, dokumenty, pamiątki, fotografie naszych najbliższych, wszystko zabrała woda, wszystko nagle stało się przeszłością. Można powiedzieć, że w tamtym czasie niewyobrażalny żywioł zabrał cząstkę każdego z nas.

Ale w tym 1997 roku, byliśmy również świadkami zjawiska, które przerosło wszelkie nasze wyobrażenia. W roku tym zalane wodami tereny nawiedziła jeszcze jedna fala, dużo większa fala, fala ludzkiej życzliwości, ludzkiej wrażliwości, fala pomocy, która budziła nadzieję, która pozwoliła przetrwać te trudne chwile, fala miłości, która dała nam moc do podniesienia głów, moc do odbudowy tego co utraciliśmy. To była fala miłości płynącej z ludzkich wielkich serc – powtórzę za poetą „Wszystko co wielkie, jest wielkie przez serce”.

Jest rok 2017, sierpień, okres wakacji, okres urlopów i wypoczynku, okres w którym wszystko wydaje nam się bardzo radosne i pogodne, czas w którym nie wszyscy czytają gazety i oglądają wiadomości, nie wszyscy wiedzą, co stało się na północy Polski. Jednak dla północnych terenów Polski rzeczywistość w dniach 11 i 12 sierpnia okazuje się straszna. Wichury i ulewne deszcze niszczą tysiące hektarów lasów tej pięknej części Polski, zniszczeniu ulegają dziesiątki tysięcy domów i gospodarstw – w jedną noc, w kilka godzin, przepada dorobek życia tysięcy ludzi. Na pierwszej linii pomocy, jak przed 20 laty, są strażacy ochotnicy, jest pomoc wojska, pomoc rządu, pomoc władz gminnych, tak zwana pomoc administracyjna, ważna i istotna, i tego nie wolno nam kwestionować.

Ale zadajmy sobie pytanie, co pamiętamy, jako zwykli ludzie, co nam utkwiło w pamięci z lipca 1997 roku? Czy ten przysłowiowy tysiąc zł. z pomocy rządowej, gminnej, czy jednak ten bochenek chleba, który podpływając do naszego okna podali nam ludzie śpieszący z pomocą. „Wszystko co wielkie. jest wielkie przez serce”.  

Drodzy Państwo.

Pamiętając rok 1997, z inicjatywy radnych Rady Miejskiej, w naszej gminie, pod patronatem Burmistrza Lewina Brzeskiego, Towarzystwo Przyjaciół Lewina, podjęło inicjatywę przeprowadzenia zbiórki na rzecz mieszkańców gminy Brusy, poszkodowanych w wyniku nawałnicy jaka przeszła nad północną Polską w sierpniu br. Gmina Brusy jest jedną z tych pomorskich miejscowości, które po ostatnich nawałnicach ucierpiały najbardziej. Skala zniszczeń jest ogromna. Całkowitym lub częściowym zniszczeniom uległo blisko tysiąc obiektów mieszkalnych i gospodarczych oraz setki hektarów lasów. Jako gmina doświadczona powodzią w 1997 roku mamy świadomość, jak cenna jest każda pomoc, gdy w wyniku kataklizmu zniszczeniu ulega dorobek całego życia. Niech pomoc ze strony gminy Lewin Brzeski, poszkodowanym mieszkańcom gminy Brusy, będzie wyrazem wdzięczności dla tych wszystkich, który pomagali nam przed 20 laty.

Dlatego też, w imieniu Towarzystwa Przyjaciół Lewina i własnym, zwracam się z gorącą prośbą do wszystkich Państwa, do  ludzi dobrej woli, osób prywatnych i firm, którzy mają taką możliwość, o wsparcie rzeczowe i finansowe. Już dzisiaj mogę Państwu powiedzieć, że mamy deklaracje wsparcia w formie materiałów budowlanych, dachówek, cegieł, cementu, zaprawy cementowej i środków czystości. W miniony piątek, miałem ogromną przyjemność gościć w Urzędzie mieszkańca Ptakowic, który poza ponad toną paszy dla zwierząt, zdeklarował, w imieniu swojego pracodawcy, nieodpłatny transport zebranych darów do Gminy Brusy – prawie 1000 km w dwie strony – piękna sprawa, wielka sprawa. 

Dzisiaj po każdej Mszy Św., u nas w Lewinie Brzeskim i w Parafii w Skorogoszczy, ludzie dobrej woli, wolontariusze, ludzie wielkich serc, zbierają ofiary do puszek, na rzecz poszkodowanych mieszkańców Gminy Brusy. Za zebrane pieniądze, w uzgodnieniu z władzami Gminy Brusy, zakupimy najbardziej potrzebne artykuły. Proszę wszystkich Państwa o włączenie się do akcji pomocy poszkodowanym mieszkańcom Gminy Brusy.

 „Wszystko co wielkie, jest wielkie przez serce”

Z Panem Bogiem.