×
Wyszukaj w serwisie
×

Pomoc dla Gminy Brusy – „kropla, która drąży skałę”

Z wielką satysfakcją pragnę poinformować wszystkich mieszkańców Gminy Lewin Brzeski, że pomoc dla mieszkańców Gminy Brusy, którzy ucierpieli w trakcie sierpniowych nawałnic, w dniu 20 października 2017 roku dotarła do poszkodowanych. W dniu 19 października w godzinach popołudniowych, zgromadzone w Zarządzie Mienia Komunalnego materiały, zostały załadowane na samochód. Ciągnik nieodpłatnie na ten szczytny cel udostępnił Pan Krzysztof Golec, Prezes Firmy Truckpotr Sp. z o.o. z Dąbrowy, naczepę również nieodpłatnie udostępnił Pan Edward Marciniak, właściciel Firmy Chemia-Bomar z Chróściny. W przedsięwzięcie dostarczenia zebranych darów na miejsce, jako kierowca, włączył  się mieszkaniec Ptakowic, Pan Krzysztof Dzienniak.

W imieniu mieszkańców Gminy Brusy składam Panom gorące podziękowanie za tak wspaniały gest, jakim jest przewiezienie darów tam, gdzie oczekują ich potrzebujący.

Za zebrane w trakcie zbiórki na terenie naszej gminy pieniądze, w uzgodnieniu z przedstawicielami Gminy Brusy, zakupiliśmy materiały do ocieplenia remontowanych budynków. Ponadto do Gminy Brusy pojechały materiały budowlane, takie jak cement, wapno, zaprawa murarska i gipsowa, gwoździe, wkręty, gazobeton, blacha dachowa, plandeki, środki czystości oraz pasza dla zwierząt i artykuły spożywcze. Do akcji pomocowej dołączyła się także młodzież ze Szkolnego Koła Caritas działającego przy Publicznej Szkole Podstawowej w Lewinie Brzeskim – zebrane przez uczniów pieniądze zostaną przekazane dla konkretnej poszkodowanej rodziny, a środki chemii gospodarczej zebrane w trakcie akcji Szkolnego Koła Caritas pojechały razem z materiałami budowlanymi.

Wszystkim zaangażowanym w akcję składam serdeczne podziękowania.

Dziękuję mieszkańcom naszej gminy za hojne datki zebrane do puszek w dniu 17 września 2017 roku. Dziękuję ks. Krzysztofowi Dudojć - Proboszczowi Parafii w Lewinie Brzeskim i ks. Tomaszowi Struzik –  Proboszczowi Parafii w Skorogoszczy. Dziękuję tym mieszkańcom, którzy składali datki w Urzędzie Miejskim – radnym Rady Miejskiej i pracownikom Urzędu. Dziękuję organizatorom zbiórek, wolontariuszom zbierającym pieniądze do puszek.

Dziękuję wolontariuszom Szkolnego Koła Caritas przy Szkole Podstawowej w Lewinie Brzeskim.

Dziękuję za przekazane dary w formie materiałów budowlanych:

 • Państwu Annie i Krzysztofowi Dzienniak za paszę,
 • Panu Andrzejowi Pasieka i Panu Januszowi Łaskarzewskiemu za blachę dachową,
 • Pani Ewie Łazor za gazobeton,
 • Panu Adamowi Ciepichał za przekazanie cementu i wapna,
 • Panu Wiesławowi Greniuch za cement, zaprawę gipsową oraz zaprawę tynkarską,
 • Pracownikom firmy Hydro Lew Sp. z o.o. w Lewinie Brzeskim za środki czystości oraz artykuły spożywcze,
 • Pani Halinie Lewczak, właścicielce Restauracji AB za środki czystości,
 • Panu Mateuszowi Glej, Andrzeowi Glej, Krzysztofowi Łubasik za plandeki, gwoździe oraz wkręty,
 • Panu Stanisławowi Mojzyk za cement,
 • Pani Ewie Ciepichał- Głodowskiej za pomoc w zakupie materiałów budowlanych, przewiezienie ich do Zarządu Mienia Komunalnego,
 • Panu Janowi Szpajcher, właścicielowi Firmy Usługi Ciesielsko-Dekarskie za pomoc w przewiezieniu gazobetonu do ZMK w Lewinie Brzeskim,
 • Panu Piotrowi Jesionek za pomoc w załadunku paszy,
 • pracownikom Zarządu Mienia Komunalnego za zbiórkę zorganizowaną w zakładzie pracy i zakupienie materiałów budowlanych, odbiór darów od mieszkańców i ich przechowanie, wsparcie organizacyjne i pomoc w zapakowaniu zebranych materiałów na samochód,
 • pracownikom Urzędu Miejskiego zaangażowanym w koordynację akcji pomocowej.

Dziękuję także członkom Towarzystwa Przyjaciół Lewina, jako organizatorom naszej wspólnej akcji pomocy mieszkańcom Gminy Brusy. Z formalnego punktu widzenia akcja się jeszcze nie zakończyła, teraz skrupulatnie trzeba rozliczyć dokonane za zebrane pieniądze zakupy. Muszą jeszcze do nas dotrzeć wszystkie protokoły odbioru przekazanych darów konkretnym ludziom – prześlą je nam władze Gminy Brusy. Trzeba złożyć sprawozdanie do Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. Kompletna dokumentacja z całej zbiórki będzie dostępna w siedzibie Towarzystwa Przyjaciół Lewina.

 

Szanowni Państwo.

Znane przysłowie mówi, że „kropla drąży skałę”. Mamy świadomość ogromu zniszczeń   w Gminie Brusy, mamy świadomość, jak na tle ogromu potrzeb mieszkańców tej gminy, niewielka może wydawać się pomoc z naszej strony. Myślę jednak, że pomoc naszych mieszkańców, ma konkretny wymiar, gdyż pozwoli choćby kilku osobom przyśpieszyć remont swojego domu, w jakimś sensie przybliżyć się do normalności wśród ogromu zniszczeń w tej gminie. A ta przysłowiowa kropla naszej pomocy, niech będzie „kroplą, która drąży skałę”.

Burmistrz

Artur Kotara