×
Wyszukaj w serwisie
×

DEMOKRATYCZNE WYBORY W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W LEWINIE BRZESKIM

                We wtorek 17 października 2017 roku w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika odbyły się WYBORY. Uczniowie wybierali tego dnia przedstawicieli do Rady Samorządu Uczniowskiego, swoje głosy oddawali również na nauczycieli kandydujących na stanowisko opiekuna SU i Rzecznika Praw Ucznia. To bardzo ważne wydarzenie dla wszystkich: dyrekcji, nauczycieli i uczniów, ponieważ zostali wybrani przedstawiciele, którzy przez cały rok będą pracować na rzecz szkoły i społeczności uczniowskiej. 


           Każda uczennica i uczeń jest członkiem Samorządu Uczniowskiego. Oznacza to, że ma równe prawo do kandydowania do zarządu SU, czyli posiada bierne prawo wyborcze. Demokracja pozwala każdemu uczniowi na swobodną wypowiedź. Dzięki demokracji każdy ma prawo głosu i może współdecydować w ważnych dla niego i szkoły sprawach. W ten sposób członkowie Samorządu Uczniowskiego mają poczucie wpływu na to, co dzieje się w szkole. Mogą także zgłaszać własne propozycje i zachęcać do nich innych. Świadomość działania w systemie demokratycznym wpływa pozytywnie na SU i przyczynia się do jego większej inicjatywy.


           Trzy tygodnie przed wyborami na godzinach wychowawczych wszyscy uczniowie zostali zapoznani z ordynacją wyborczą. Każda klasa miała możliwość zgłoszenia swojego kandydata, który wchodził bezpośrednio do Rady SU oraz innych kandydatów, którzy prezentowali swój program wyborczy. Na gazetce szkolnej przez kilka tygodni widniały wzory kart wyborczych, listy ze zgłoszonymi kandydatami oraz bardzo wymowna definicja samorządu:  

„Samorząd – to właśnie praca, żeby jednakowo dobrze działo się wszystkim, którzy razem pracują, uczą się i pół dnia razem spędzają, żeby jeden drugiego nie krzywdził, nie przeszkadzał, nie dokuczał, nie wyśmiewał, a przeciwnie, żeby świadczył przysługi, pomagał, opiekował się i pilnował porządku.”

Janusz Korczak


Nad przebiegiem prac czuwała powołana wcześniej Szkolna Komisja Wyborcza.

SKŁAD KOMISJI WYBORCZEJ

Igor Rączkiewicz – 4a
Franciszek Hanecki – 4b
Alicja Siomka – 4c
Maksymilian Sałbut – 4d
Martyna Lis – 4e
Natalia Karbowska – 5a
Krzysztof Butrym – 5b
Wiktoria Zwolińska – 5c
Oliwia Tomaszewska – 6a
Szymon Krawczyk – 6b
Kacper Buchcic – 6c
Aleksandra Myszkiewicz – 7a
Amelia Nowosielska – 7b
Michał Jarosz – 7c
Weronika Tokarek – 2a
Kamil Lewandowski – 2b
Szymon Surówka – 2c
Paulina Kawałek – 3a
Justyna Jermak – 3b


NAJWIĘKSZĄ ILOŚĆ GŁOSÓW WŚRÓD KANDYDATÓW DO RADY SU UZYSKALI KOLEJNO: 

1. Łukasz Zacharowski – 3b 
2. Kamila Kulesza – 3a
3. Michał Mikrut – 4a
4. Martyna Kowolik – 5c

SKŁAD RADY SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO W ROKU SZKOLNYM 2017/2018

BLANKA MARSZAŁEK – 4A
MICHAŁ MIKRUT – 4A
ROBERT ŚCIBURA – 4B
WIKTORIA CUL – 4C
IGOR LEJCZAK – 4D
MACIEJ MIKITÓW – 4E
WERONIKA WITEK – 5A
MATEUSZ CZEPIELUK – 5B
AGNIESZKA TABIAN – 5C
MARTYNA KOWOLIK – 5C
MAJA GALLA – 6A
MAŁGORZATA ŁAZOWSKA – 6B
WERONIKA OSYRA – 6C
MARTYNA PASTOR – 7A
DOMINIKA FIEDEŃ – 7B
ANGELIKA DYL – 7C
KACPER GARNCARZ – 2A
KLAUDIA WACHOWSKA – 2B
MARTYNA PILIPCZUK – 2C
AGATA MAJ – 3A
KAMILA KULESZA – 3A
KAROLINA BUDZEŃ – 3B
ŁUKASZ ZACHAROWSKI – 3B

 

          Funkcję opiekuna Samorządu Uczniowskiego w roku szkolnym 2017/2018 pełni pani Ewa Tabian-Kania. Nauczycielami wspomagającymi wszelkie działania społeczności uczniowskiej są panie Anna Chyża i Krystyna Waniak oraz pan Roman Gołębiowski. Natomiast ze wszystkimi sprawami związanymi z przestrzeganiem praw ucznia, ze wszystkimi skargami, zażaleniami, problemami uczniowie mogą w razie potrzeby zwrócić się do Rzecznika Praw Ucznia - pani Gabrieli Eisele.


          Tuż po pełnym emocji dniu wyborów, Rada SU spotkała się w celu opracowania planu pracy, a co najważniejsze, przydzielenia poszczególnych funkcji i wyboru Zarządu SU. W drodze jawnych, demokratycznych wyborów, otrzymując zdecydowaną większość głosów, PRZEWODNICZĄCYM SU został uczeń klasy II a – Kacper Garncarz, natomiast ZASTĘPCĄ uczeń klasy IV a – Michał Mikrut.

          Członkom Rady Samorządu Uczniowskiego życzę wytrwałości, mnóstwa pomysłów i chęci do działania, niech praca na rzecz szkoły przyniesie Wam wiele radości i satysfakcji. 

 

Ewa Tabian-Kania