×
Wyszukaj w serwisie
×

Gry planszowe integrują i uczą w PSP Łosiów

Planszowy zawrót głowy

                     Pomysł na ożywienie smutnej atmosfery listopada w szkole? Zagrajmy! Gry planszowe przeżywają swój renesans na całym świecie, także w Polsce. Nie mogło zabraknąć ich również w Szkole Podstawowej z Oddziałami Gimnazjalnymi w Łosiowie.

Na czym polega fenomen planszówek? W dobie informatyzacji życia, atomizacji stosunków społecznych, ludzie poszukują na nowo możliwości obcowania z drugim człowiekiem. Coraz częściej dzieci izolują się od otoczenia uciekając w gry komputerowe.

Dzięki zajęciom z Andrzejem Millerem -specjalistą od gier planszowych – uczniowie mogli na nowo odkryć magię świata, który daje możliwość poznania czym jest współpraca, rywalizacja, budowanie wzajemnych relacji. Gry planszowe wspomagają rozwój intelektualny dziecka, uczą poprzez zabawę, integrują grupę, pomagają zacieśniać więzi międzyludzkie. Przybliżają zasady komunikacji międzyludzkich, zasady społeczne. Uczą jak wygrywać, ale też - znacznie trudniejszej - sztuki przegrywania.

Zajęcia przygotowane zostały w blokach wiekowych (klasy I-III, klasy IV-VI, klasy VII -I i II gimnazjum), bo w gry planszowe może grać każdy, bez względu na wiek. Ważne jest dostosowanie gry do wieku, zainteresowań i predyspozycji gracza. Dzięki właściwemu doborowi gier możemy z powodzeniem realizować zasadę uczenia się poprzez zabawę, gdyż dzisiejsze planszówki, to o wiele więcej niż poczciwy chińczyk.

Obcowanie z grami planszowymi uzmysławia rolę umiejętności społecznych, które we współczesnym świecie są zwykle cenniejsze, niż wiedza „encyklopedyczna”, zarówno w procesie edukacji, jak też późniejszej karierze zawodowej.

Tekst: Anna Nowacka