×
Wyszukaj w serwisie
×

Patriotyczny weekend w Lewinie Brzeskim

      10 listopada 2017 roku, w piątek, w Publicznej Szkole Podstawowej im. M. Kopernika w Lewinie Brzeskim odbył się uroczysty apel z okazji 99. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Nie był to zwykły apel, gdyż sala gimnastyczna przy ulicy Zamkowej zamieniła się w salę koncertową. Wspólnie koncertowaliśmy pod hasłem „Wspólnym śpiewaniem łączymy pokolenia”. I tak też było… Na jednej scenie wystąpiło 77 uczniów, 13 nauczycieli i 25 chórzystów chóru „Canto Unitis”. Największą niespodzianką był występ grupy nauczycieli śpiewających  Przybyli ułani pod okienko. Bo gromkich brawach można sądzić, że występ się podobał. Publiczność – uczniowie wszystkich klas wraz z nauczycielami i pracownikami szkoły, mogła usłyszeć piętnaście utworów patriotycznych, ale żeby tylko usłyszeć…a nawet zaśpiewać, gdyż słowa wszystkich utworów były wyświetlane (dzięki Pani Agnieszce Adamskiej, która udostępniła i ustawiła projektor wraz
z komputerem). Śpiewaniu towarzyszyły instrumenty: gitara – Tomasz Mikrut (IIIb), skrzypce – Martyna Sierakowska (IIb) i Kacper Garncarz (IIa), pianiono –  Przemysław Ślęzak. Koncert prowadzili uczniowie klasy III B  Aleksandra Kazikowska i Łukasz Zacharowski.

      Pani Zuzanna Gwarys – zastępca dyrektora, przywitała, a później pożegnała wszystkich zebranych, nie kryjąc przy tym wzruszenia. Było to spotkanie, któremu towarzyszyło wiele emocji. Emocji tych dostarczyli występujący, którzy byli zaangażowani
i dali z siebie wszystko.  Ale nie tylko muzyka sprawiła, że czuliśmy uroczysty klimat. Było również coś dla oka – piękna dekoracja, którą zaprojektowała i wykonała Pani Agnieszka Mihułka. Dekorację tę zamontowaliśmy wspólnie z Panem Januszem Semczyszynem.

      Samorząd Uczniowski doskonale zdaje sobie sprawę z powagi tej uroczystości. Z tej okazji zaapelował o stosowny ubiór, ogłaszając konkurs, w którym przyznawano punkty za największą ilość ubranych w tym dniu na galowo uczniów, odznaczających się również elementami w barwach narodowych. Odzew ze strony uczniów był bardzo duży. Społeczność Uczniowska bardzo licznie pojawiła się w odświętnych strojach, prezentując tym samym postawę szacunku wobec świąt państwowych. Pojawiły się flagi oraz biało-czerwone elementy, tj. kotyliony czy wstążki (informacja SU – pani Ewa Tabian- Kania).

      W sobotę, 11.11.2017 roku, w dzień obchodów Dnia Niepodległości, chór „Canto Unitis” śpiewał na uroczystej sumie w kościele parafialnym w Lewinie Brzeskim. Mszę odprawiali ks. proboszcz Krzysztof Dudojć oraz ks. wikariusz Tomasz Backer. Ks. Tomasz wygłosił piękne kazanie, które zawierało przebieg dziejów historii naszej Ojczyzny.
Władze miasta reprezentował Przewodniczący RM – Waldemar Włodek. Po Mszy chór zaśpiewał kilka utworów patriotycznych.

      Tego samego dnia, w godzinach popołudniowych, odbył się Koncert Laureatów Koncert Laureatów XXII Wojewódzkiego Festiwalu Pieśni Patriotycznej TOBIE POLSKO w Olszance. Nasz chór zaśpiewał utwór „Gdy po trzech latach”, który ma pochodzenie kresowe. W tym roku regulamin Konkursu wymagał od uczestników zaprezentowania dwóch utworów, w tym jednego, który ma pochodzenie kresowe. Festiwal ten przebiega dwuetapowo, pierwszy –  to konkurs otwarty, gdzie wybiera się Laureatów, a drugi – to Koncert Laureatów, gdzie walczy się o Grand Prix. Tegoroczną nagrodę główną wyśpiewał i wygrał (w jednym) Pan Kacper Trela, któremu serdecznie gratulujemy. My natomiast oprócz nagrody, którą zostają obdarowani wszyscy laureaci, wygraliśmy nagrodę specjalną w postaci nagrania w Mobilnym Studio Nagrań - Paweł Ożga Studio. Rangę Festiwalu podniósł specjalny gość, który zasiadł w jury – a był to Paweł Golec, który na odchodne powiedział „Do zobaczenia w trasie koncertowej”. Po koncercie odbyła się, tradycyjnie, biesiada zorganizowana dla Laureatów. Sam Festiwal jest ważną częścią w naszym życiu, bo ciągle pobudza do myśli patriotycznej poprzez śpiew. Organizatorom serdecznie dziękujemy za wspaniały czas, a sponsorom za wspaniałe nagrody. Do zobaczenia w przyszłym roku!

 

Przemysław Ślęzak
nauczyciel muzyki w PSP w Lewinie Brzeskim
dyrygent chóru „Canto Unitis”
 

 

Fotorelacja: Daria Siwuchin, Krystyna Moszczyńska, zdjęcia pochodzące ze strony festiwalu TOBIE POLSKO