×
Wyszukaj w serwisie
×

Biblioteczne podróże małe i duże

W listopadzie Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Lewinie Brzeskim gościła uczniów klas I-III, aby bez przekraczania murów biblioteki mogli poczuć namiastkę odkrywczych podróży po Polsce, Europie i świecie, a także przenieść się w sferę fantazji i wierzeń za sprawą czytanych w trakcie spotkań baśni, legend i mitów.

Uczniom klas I bibliotekarze zaproponowali wycieczkę na Mazowsze, podczas której nie mogło zabraknąć wizyty w stolicy kraju. Dzięki wysłuchanej legendzie zakończyła się ona poznaniem tajemnicy powstania smukłej kolumny Zygmunta stojącej do dziś na Placu Zamkowym w Warszawie. Spotkanie było też okazją do poszerzenia słownictwa o nazwy elementów ludowych strojów kurpiowskich lub łowickich albo zagrania na wyimaginowanych klawiszach do melodii mazurka Chopina. Na pamiątkę uczniowie zabrali ze sobą własnoręcznie wykonane wycinanki wzorowane na tych z folkloru kurpiowskiego.

Mali goście z klasy II spędzili w bibliotece ponad godzinę na odkrywaniu niewielkiego, ale jakże interesującego kraju – Irlandii. Zielona wyspa objawiła się uczestnikom zajęć jako kraina zamieszkiwana przez ludzi kochających muzykę i taniec, wierzących we wróżki, skrzaty i olbrzymy i przywiązanych do swoich celtyckich tradycji i opowieści. Jedną z historii opowiadających o spotkaniu człowieka z irlandzkim leprechuan'em dzieci z zainteresowaniem wysłuchały, a potem przelały swoje wyobrażenia o małych ludzikach na wykonane pod koniec zajęć prace plastyczne.

Tymi, którzy przekroczyli granice Europy, byli uczniowie klas III. Na czas spotkania dzieci przeniosły się na gorące piaski afrykańskiej pustyni, którą tysiące lat temu ujarzmili Egipcjanie. Uczniowie stopniowo odkrywali, że wszystkie wspaniałości Egiptu, w tym piramidy, faraonowie, mumie i hieroglify nie miałyby prawa zaistnieć, gdyby nie życiodajne wody najdłuższej rzeki świta – Nilu. Czas zajęć niczym rzeka przepłynął m.in. na budowaniu trójwymiarowej makiety doliny Nilu, rozszyfrowywaniu znaczenia egipskich znaków oraz na poznaniu maleńkiego fragmentu egipskiej mitologii.