×
Wyszukaj w serwisie
×

Szlachetni Uczniowie PSP im. Mikołaja Kopernika w Lewinie Brzeskim

 

     Uczniowie Szkoły Podstawowej w Lewinie Brzeskim, słysząc wołanie o pomoc, pomagają. Staramy się stale pamiętać o potrzebach innych ludzi, a zwłaszcza tych, którym należy pomagać  regularnie. I tak oto w grudniu, kolejny raz, społeczność uczniowska bierze udział w akcji pod nazwą „Góra Grosza”. Celem tego przedsięwzięcia jest zebranie funduszy na tworzenie i dofinansowanie domów dla dzieci, czyli rodzinnych domów dziecka oraz rodzin zastępczych. Pośrednim, ale najważniejszym celem akcji jest działanie edukacyjne – pokazanie najmłodszym, jaką siłę stanowić może niewielka pomoc wielu ludzi i wspólne działanie dla dobra potrzebujących. Uczniowie regularnie wrzucają do klasowych puszek grosiki, akcja trwa do 2 stycznia 2018 roku.                                                                                            

     Tradycją naszej szkoły jest również charytatywna, świąteczna akcja pt. „Szlachetna Paczka”. Ideą tej inicjatywy jest ofiarowanie konkretnej pomocy rodzinom, które znalazły się  w trudnej sytuacji finansowej. „Szlachetna Paczka“ jest obecnie jednym z najbardziej rozpoznawalnych projektów społecznych w Polsce.  Idea akcji wg pomysłodawców to:„W ciągu jednego weekendu milion osób wymienia się rzeczami i całą siłą życzliwości. Mądrość i nowoczesne technologie. Biedni i bogaci. Media i ukryta bieda. Serce i logistyka. SZLACHETNA PACZKA łączy to wszystko”. W weekend, 9 i 10 grudnia 2017 roku, podczas finału XVII edycji SZLACHETNEJ PACZKI wolontariusze wręczyli potrzebującym podarunki przygotowane przez darczyńców z całej Polski. 20 tysięcy rodzin otrzymało mądrą i dedykowaną pomoc.          

     Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika chętnie włączyli się do akcji. Z dostępnej na stronie internetowej organizatora bazy rodzin młodzież wybrała rodzinę z Opola i zapoznała się z jej najistotniejszymi potrzebami. Uczniowie i nauczyciele zgromadzili dużo darów, m.in. artykuły spożywcze, biurowe, odzież, kosmetyki itd. Paczka  a raczej cztery ogromne paczki już trafiły do adresatów. Pomagamy, by dać odrobinę nadziei, a przy okazji udaje nam się spełniać gwiazdkowe marzenia. Wrażliwa, odpowiedzialna i  szlachetna postawa uczniów, zaangażowanie oraz chęć niesienia pomocy innym świadczą o tym, iż młodzież postępuje zgodnie z przyświecającą szkole zasadą „Fair play w życiu”. To, że młodzież tak chętnie się garnie do pomocy bliźnim, to również zasługa dobrych nauczycieli, którzy potrafią porwać za sobą młodzież i zachęcić ich  do bezinteresownego działania. Serdeczne słowa podziękowania kieruję do pani Jolanty Łuczyńskiej, która bardzo zaangażowała się w tę akcję i pomogła w realizacji przedsięwzięcia. Pamiętajmy jednak, że pomaganie jest sztuką, której uczymy się przez całe życie. Wszak o wiele większą radość daje obdarowywanie innych niż otrzymywanie prezentów. 

             Ewa Tabian-Kania