×
Wyszukaj w serwisie
×

„Ofiarom Stanu Wojennego. Zapal Światło Wolności”


Pod taką nazwą Instytut Pamięci Narodowej prowadzi akcję społeczną upamiętniającą ofiary stanu wojennego wprowadzonego 13 grudnia 1981 roku. W ramach tejże akcji przygotowano wiele wydarzeń w całym kraju, aby przypomnieć Polakom te dramatyczne dni sprzed 36 lat. W okresie Stanu Wojennego jedną z form protestu naszego społeczeństwa był gest wyrażany poprzez zapalanie świec w oknach. W ten sposób protestowała również społeczność międzynarodowa. Symboliczne światło wolności w Pałacu Apostolskim w Watykanie zapalił wówczas Papież Jan Paweł II, a ówczesny prezydent USA Ronald Reagan wspomniał o Polakach cierpiących z powodu reżimu komunistycznego w swoim orędziu Bożonarodzeniowym.

Burmistrz Lewina Brzeskiego, przychylając się do prośby Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, uczcił pamięć ofiar stanu wojennego, poprzez zapalenie światełek w oknachUrzędu Miejskiego w Lewinie Brzeskim, w dniu 13 grudnia br. dokładnie o godzinie 19:30.

Cytując prezesa IPN – „Ufamy, że (…) ten gest będzie wyrazem przywiązania do ideałów wolności, demokracji i prawdy niezależnie od czasu i warunków politycznych”