×
Wyszukaj w serwisie
×

Niecodzienna lekcja historii lokalnej w PSP im. Mikołaja Kopernika w Lewinie Brzeskim

 

      W środę, 10 stycznia 2018 r. w pałacowych komnatach odbyło się miłe spotkanie, niecodzienna lekcja historii. Gościliśmy miłośników i znawców historii Lewina Brzeskiego, pana Jerzego Kochlera wraz z córką panią Anną Butrym. Tematem przewodnim spotkania było życie i dokonania Hermanna Thalera, lewińskiego dobroczyńcy, którego setna rocznica śmierci przypada na ten rok.

      Uczniowie mieli okazję zobaczyć m.in. stare pocztówki, mapy, herb miasta Loewen na Śląsku  oraz  fotografie budynków zachowanych do dziś. Wszyscy z zaciekawieniem i z wielką uwagą słuchali opowieści o lewińskim przedsiębiorcy. Dodatkową atrakcją były materiały i zdjęcia, do których na bieżąco mieli wgląd uczniowie.

      Wszystkie eksponowane materiały pochodziły z publikacji autorstwa zaproszonych gości. Wystawa przyciągnęła uwagę nie tylko uczniów, ale także rodziców i nauczycieli. Konkretne fotografie przywołały liczne wspomnienia i skłoniły do refleksji.

      Pan Dyrektor Zdzisław Biernacki serdecznie podziękował gościom za obecność i interesujące spotkanie, wyrażając chęć dalszej współpracy.  Podkreślił również, jak ważny jest szacunek oraz pamięć o tak wyjątkowych ludziach jak Hermann Thaler, którzy przyczynili się do rozwoju naszego miasteczka. Słowa podziękowań skierował także do pań odpowiedzialnych za przygotowanie wystawy, pani Małgorzaty Góźdź oraz pani Ewy Tabian-Kani.

 

      Małgorzata Góźdź
      Ewa Tabian-Kania