×
Wyszukaj w serwisie
×

PSP w Lewinie Brzeskim „Trzyma formę !”

     Koniec semestru to czas podsumowań. Warto również zrobić rachunek sumienia, ile czasu poświęciliśmy by zadbać o własne zdrowie. W I semestrze roku szkolnego 2017/2018 działania na rzecz zdrowia znowu były proste, ponieważ Publiczna Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika, we współpracy z brzeskim sanepidem, kolejny raz przystąpiła do realizacji programu „Trzymaj formę”. Koordynatorki programu Panie Aleksandra Adamczak i Renata Bartnicka, liderki promocji zdrowia z klas 7 szkoły podstawowej oraz klas 2 i 3 gimnazjalnych realizowały zaplanowane wcześniej działania.

     Głównym celem programu była edukacja w zakresie kształtowania zdrowych nawyków wśród młodzieży poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia i zdrowego odżywiania. Program „Trzymaj formę” skierowany był do uczniów, rodziców i nauczycieli.

Działania w ramach tego przedsięwzięcia miały różną formę.

  1. Uczniowie przygotowali wystawę poświęconą Zdrowiu Psychicznemu i jego wpływowi na cały organizm człowieka. Zaproponowali również skuteczne, modne metody walki ze stresem szkolnym. Dodatkowo uczniowie mogli skorzystać z zajęć relaksacyjnych.

  2. Obchodząc Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania przekonywaliśmy wszystkich, że „śniadanie daje moc”. Wraz z SU i Panią Ewą Tabian-Kania przyrządzaliśmy pyszne sałatki owocowe, chipsy marchewkowe i koktajle owocowe. Wszystkie te zdrowe smakołyki cieszyły się ogromnym powodzeniem.

  3. Można było również poszerzyć swoją wiedzę prozdrowotną, czytając liczne wystawy przygotowane przez uczniów pod opieką pań koordynatorek. Zaprezentowano na nich 10 uniwersalnych zasad „Kodeksu Zdrowego Życia”.

  4. Klasowe liderki zdrowia przeprowadziły ćwiczenia rozciągające i korekcyjne w ramach przerw śródlekcyjnych. Udowodniły w ten sposób, że nawet krótkotrwałe ćwiczenia są relaksujące i dobrze wpływają na koncentrację.

  5. Na lekcjach biologii w ramach profilaktyki chorób cywilizacyjnych wyrabialiśmy nawyk czytania etykiet na produktach spożywczych i wybierania tych zdrowych, najmniej przetworzonych.

  6. Przez cały czas zachęcaliśmy do podjęcia aktywności ruchowej przez wszystkich niezależnie od wieku. Uczniowie mieli możliwość skorzystania z pozalekcyjnych zajęć sportowych. Absolwentom zaproponowaliśmy blok imprez w czasie ferii zimowych. Rodzice też podjęli wyzwanie, czego najlepszym przykładem był międzypokoleniowy turniej piłki siatkowej mężczyzn, który odbył się w sobotę 2 grudnia 2017 r. Szkolna reprezentacja piłki siatkowej stanęła do rywalizacji z dwiema drużynami absolwentów i zespołem rodziców, którego kapitanem był Dyrektor PSP w Lewinie Brzeskim Pan Zdzisław Biernacki. Walka toczyła się w duchu zasady fair play, przy zagrzewającym do gry dopingu licznej publiczności. Postawa, umiejętności i forma rodziców zaimponowała nam wszystkim. Mistrzami turnieju okazała się drużyna starszych absolwentów, którą tworzyli: bracia Nowak, bracia Harasimiuk, J. Majewski i S. Grudziński. Puchar zwycięzcom wręczyła Pani Dyrektor Zuzanna Gwarys, która przybyła na turniej ze swoją wnuczką – mamy nadzieję przyszłą siatkarką. Drugie miejsce zajęli młodsi absolwenci, a trzecie rodzice. Specjalne podziękowania kierujemy również do głównego sędziego Pana Andrzeja Nowaka, który wykazał się dużą wiedzą, cierpliwością, bezstronnością i w sposób perfekcyjny poprowadził wszystkie mecze. Dziękujemy również wolontariuszkom – uczennicom PSP, które pomogły w przygotowaniu całej imprezy.


 

Pamiętajcie, żeby w drugim semestrze dalej z nami „Trzymać formę!”.


 

Aleksandra Adamczak

Renata Bartnicka