×
Wyszukaj w serwisie
×

ŁOSIOWSKI BABSKI COMBER

 

Comber – wywodząca się ze średniowiecza ludowa zabawa zapustna, odbywająca się dawniej w różnych regionach Polski, zazwyczaj w tłusty czwartek. Najdokładniejsze przekazy dotyczące tego zwyczaju zachowały się jedynie na temat obchodów w Krakowie[, gdzie przekupki urządzały na Rynku zabawę z pijatyką i tańcami.
Zwyczaj ten być może trafił do Polski w okresie średniowiecza i został przyniesiony przez osadników niemiecki
I Łosiowski Babski Comber udał się na podziw, ponad 80 pań w różnorakich przebraniach bawiło się 3 lutego br. w gościnnych murach Domu Kultury. Nad oprawa muzyczną czuwał DJ Leszek a o strawę zadbała Rada Sołecka i Koło Gospodyń Wiejskich w Łosiowie. Oprócz tego wszystkie uczestniczki przyniosły własne wiktuały, stoły pełne były wszelakiego jadła a napitków również nie brakowało.
Założeniem głównym imprezy była integracja i to udało się nam wyśmienicie, przybyła duża grupę z Chróściny, były dziewczyny z Borkowic, Mikolina i Skorogoszczy. Miałyśmy okazję poznać się bliżej , trochę porozmawiać , potańczyć wspólnie.
Policjantki, myszki, klauny, damy, zakonnice, cyganki, czarodziejki ,Indianki- pomysłowość i fantazja dziewczyn była ogromna , dystans do swojej osoby i poczucie humoru to wszystko sprawiło, że zabawa była przednia. Komisja konkursowa miała nie lada problem aby wyłonić najciekawsze stroje.
Szalone tańce i śpiewy opanowały salę na wiele godzin i pozwoliły oderwać się na trochę od szarzyzny dnia codziennego, zabiegania i babskiej krzątaniny. Myślę, że to nie ostatnia taka impreza !
Dziękuję za tak liczny udział wszystkim cudownym uczestniczkom !
Małgorzata Wieczorek -Smolińska