×
Wyszukaj w serwisie
×

Prelekcje na temat „Zagrożeń związanych z korzystaniem z Internetu”.

 

15 lutego 2018 roku w Publicznej Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Lewinie Brzeskim odbyły się prelekcje na temat „Zagrożeń związanych z korzystaniem z Internetu”. Zostały one przeprowadzone przez podkomisarza Grzegorza Filipka funkcjonariusza wydziału do walki z cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu. W spotkaniach uczestniczyli uczniowie klas VI, VII szkoły podstawowej i II oddziałów gimnazjalnych. 

Policyjny specjalista uwrażliwiał młodzież na zagrożenia płynące z sieci. Użytkowników Internetu przestrzegł przed bezmyślnym wchodzeniem na nieznane i niesprawdzone strony oraz uświadamiał jakim postępowaniem wobec innych korzystających z sieci można złamać prawo.

Ponadto przedstawiał zgubne skutki ujawniania swoich danych i udostępniania zdjęć oraz informacji dotyczących życia osobistego i towarzyskiego podając przykłady z życia codziennego. Przestrzegał młodzież przed wrzucaniem do sieci zdjęć i filmików dotyczących znajomych i kolegów czy koleżanek dla tzw. żartu. Skutki takich zachowań mogą mieć tragiczny finał.

Uświadamiał, że pomimo różnych zabiegów i próby zmiany tożsamości, nikt z nas nie jest w sieci anonimowy i raz wrzucona do sieci informacja nigdy nie zniknie.
Innym zagadnieniem było właściwe zabezpieczenie swojego komputera i telefonu, stosowanie odpowiednich haseł, korzystanie z własnego profilu oraz oprogramowania antywirusowego.

Uczniowie byli bardzo zainteresowani wiedzą przekazywaną przez Policjanta. Zadawali wiele pytań.

Spotkania te były bardzo potrzebne – nikogo nie trzeba przekonywać, jak poważnym problemem są internetowe zagrożenia oraz cyberprzemoc we współczesnym cyfrowym świecie. Mamy nadzieję, że dzięki tym spotkaniom i wielu innym działaniom podejmowanym przez naszą szkołę uczniowie będą odpowiedzialnie korzystać z Internetu, co pozwoli uniknąć wielu niebezpieczeństw i ustrzec się błędów.

 

Uczniowie i Dyrekcja Publicznej Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Lewinie Brzeskim składają serdeczne podziękowania komendantowi Wojewódzkiej Policji w Opolu insp. Jarosławowi Kalecie za życzliwość i gotowość współpracy przy organizowani działań profilaktycznych w szkole a podkom. Grzegorzowi Filipkowi za przystępne, jasne i bardzo profesjonalne zajęcia.

 

Agnieszka Adamska