×
Wyszukaj w serwisie
×

Polska i świat w baśni i legendzie

 

Krótko po feriach zimowych Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Lewinie Brzeskim ponownie gościła uczniów klas I-III, którzy przed każdą wizytą w bibliotece zastanawiają się, gdzie tym razem pojadą, co zobaczą i czego się dowiedzą.

 

Ciekawość uczniów została zaspokojona, gdyż 22 lutego odbyło się ostatnie spotkanie tej serii. A obejmowała ona wizyty w Małopolsce, w Grecji oraz w Chinach.

 

Największy region Polski odkrywali uczniowie klas pierwszych, którzy mieli okazję poznać niezwykłe osobliwości małopolskiej natury, a także atrakcje  Krakowa, Rabki i Wieliczki. Poszerzaniu wiedzy o tym regionie towarzyszyło wykonywanie licznych zadań, wśród których najbardziej podobało się uczniom poszukiwanie Smoka Wawelskiego oraz ruchowa zabawa w solnych rzeźbiarzy. Po wysłuchaniu legendy o Św. Kindze związanej z kopalnią soli w Wieliczce, dzieci wykonały dyktowane wyobraźnią figurki z masy solnej.

 

Dla uczniów klasy drugiej atrakcją okazało się nie wygrzewanie na greckich plażach, a podróż w czasie do Grecji sprzed 2500 lat. Ta niezwykła wyprawa pozwoliła dzieciom odkryć miejsce, gdzie swój początek miał teatr, a także Igrzyska Olimpijskie. Uczniowie zetknęli się z wierzeniami starożytnych Greków wysłuchując fragmentu greckiej mitologii, a także starli się z pradawną sztuką i rzemiosłem wykonując techniką wydrapywania pięknie zdobione greckie wazy.

 

Uczniowie klas trzecich z kolei powrócili myślami do obchodów Nowego Roku w celu porównania swoich zwyczajów z bardzo odmienną kulturą chińską. Odkrywanie zawartości czerwonych kopert, poznanie baśni o powstaniu chińskich znaków zodiaku, gra planszowa w Smoki i Zwoje - wszystko to miało służyć pokazaniu kraju ciekawego i jakże różniącego się od europejskich. Czas ku temu nie mógł być lepszy, ponieważ gdy uczniowie poznawali tajemnice Chińskiego Nowego Roku, Chińczycy intensywnie przygotowywali się do jego obchodów, by 16 lutego rozpocząć świętowanie najważniejszej uroczystości w swoim kalendarzu.

 

Więcej zdjęć na stronie www.biblioteka-lewinbrzeski.pl