×
Wyszukaj w serwisie
×

Dzień Ciszy w PSP w Lewinie Brzeskim

Cicho…sza, ci…cho…sza, szkoła cicha…”

 

Godzina 10:30 – dzwonek na długą przerwę tym razem nie wybrzmiał… Uczniowie wychodzą z sal lekcyjnych, rozglądają się, szybko odnajdują wygodne miejsca w przygotowanych przez Samorząd Uczniowski i specjalnie oznakowanych Strefach Ciszy. Pani Dyrektor Zuzanna Gwarys, podążając za uczniami, stwierdza z pewną dozą zaskoczenia i radości: „Ale fajnie!”, na co wymownym gestem „ciszy” i lekkim uśmiechem odpowiada jej pan Dyrektor Zdzisław Biernacki.

 

Koordynatorki programu „Trzymaj formę” Renata Bartnicka i Aleksandra Adamczak wspólnie z Samorządem Uczniowskim i Panią Ewą Tabian-Kanią postanowiły zadbać tym razem nie tylko o formę fizyczną naszych uczniów, ale także o psychikę. Właściwy styl życia to urozmaicona dieta, umiejętne organizowanie czasu wolnego, a zwłaszcza równowaga między pracą – nauką i wypoczynkiem. Dzisiejszy świat stawia przed każdym z nas coraz większe wymagania, nie każdy potrafi im sprostać. Wymagania, oczekiwania, niezdrowa dieta, bierne spędzanie czasu, niehigieniczny tryb życia, używki, stres i w końcu nieustanny hałas to coś, co nas często osłabia. Nie potrafimy się relaksować i bawić, spędzać chwil na bezpośredniej rozmowie. I dlatego też w czwartek 1 marca 2018 r. na długiej przerwie, w ramach „Dnia Ciszy”, uczyliśmy się spędzać czas między lekcjami w ciszy. W wyznaczonych strefach w mniejszych i większych grupach nasza młodzież czytała książki, prasę i bawiła się - grała w „gry stolikowe”. W tym dniu wszyscy mogliśmy docenić obniżenie emisji hałasu i jego pozytywny wpływ na nasze samopoczucie. Można przecież komunikować się, niekoniecznie krzycząc, piszcząc i biegając bez celu.

 

Wszyscy odczuliśmy, że tego dnia podczas przerw śródlekcyjnych było zdecydowanie ciszej i spokojniej niż zwykle. Znalazła się natomiast jeszcze grupa uczennic z klasy 7c, które pod pieczą pani Agnieszki Adamskiej dokonała pomiarów głośności w naszej szkole dzień przed, w trakcie i dzień po przeprowadzonym Dniu Ciszy. Ida Boczkowska, Aleksandra Taratuta i Katarzyna Włodek używając specjalnego dysku pomiarowego o nazwie Labdisc przedstawiły wyniki swoich badań, które były bardzo satysfakcjonujące. Pomiary dowiodły, że podczas akcji poziom głośności był zdecydowanie niższy niż zwykle. Oto efekty pracy zespołu:

11.jpeg

12.jpeg

13.jpeg

 

Warto wspomnieć, że początkowo pomysł organizacji Dnia Ciszy spotkał się z nieco sceptycznym nastawieniem ze strony uczniów i brakiem wiary w możliwość odniesienia ewentualnego sukcesu. Natomiast tuż po akcji organizatorzy spotkali się z mnóstwem pozytywnych opinii, pochwał oraz propozycją włączenia tej akcji na stałe do kalendarza imprez szkolnych. Cisza jest dobra, pamiętajmy o tym!

 

Zdjęcia: Daria Siwuchin, uczennica klasy IIIb

 

 

Aleksandra Adamczak

Renata Bartnicka

Ewa Tabian-Kania