×
Wyszukaj w serwisie
×

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Lewinie Brzeskim pobili Rekord Guinnessa!

3,14 to przybliżona wartość liczby π, czyli ludolfiny - tak została nazwana na cześć Ludolpha van Ceulena, który obliczył ją z dokładnością do 35 miejsc po przecinku. W wielu krajach w dniu 14.03., tj. 14 marca obchodzony jest Dzień Liczby Pi. Z tej okazji uczniowie lewińskiej podstawówki zaproszeni zostali do Warszawy, do wzięcia udziału w pierwszej w Polsce próbie pobicia Rekordu Guinessa na najdłuższe rozwinięcie liczby Pi! Na warszawskich Bulwarach Wiślanych stanęło 627 osób, a wśród nich 9 uczniów oddziałów gimnazjalnych z Lewina Brzeskiego: Marta Kucharska, Kaja Michałkiewicz, Dominika Rutowicz, Weronika Tokarek, Antoni Derzypolski, Jakub Fornal, Kacper Garncarz, Dominik Gembka i Kacper Lewicki. Mimo niesprzyjającej aury, druga próba pobicia rekordu była udana. Na ostateczne potwierdzenie wpisu rekordu do Księgi Guinnessa poczekamy do 3 miesięcy.

Wyjazd wzbudził w uczniach ogromne emocje! Pięknym przeżyciem był udział w próbie pobicia Rekordu Guinnessa, za co młodzież otrzymała pamiątkowe certyfikaty. Interesująca była także prezentacja „Pi razy oko” przygotowana przez panią Van Anh Dam.

Wizyta w stolicy była również związana z podsumowaniem IV edycji programu mPotęga realizowanego w szkole pn. „Matematyka jak kurz – jest wszędzie i już!” pod opieką nauczycielek matematyki p. Anny Dobrowolskiej-Urbanek i p. Iwony Kasprzak. Dodatkową nagrodą dla uczniów było zwiedzanie ekspozycji w Centrum Nauki Kopernik.

Podczas kilkugodzinnej podróży uczniowie wielokrotnie wspominali działania i inicjatywy podejmowane w ramach wspomnianego wyżej programu. Wyrażali się w samych superlatywach! Docenili pomysłowość, innowacyjność i atrakcyjność proponowanych działań. Dopytywali, czy będzie możliwość udziału w podobnym programie w kolejnym roku szkolnym. Taka postawa młodzieży przekonuje nas, nauczycielki matematyki, że warto poszukiwać coraz to nowych sposobów wdrażania edukacji matematycznej.

Dyrekcja, Nauczycielki i Uczniowie pragną serdecznie podziękować przedstawicielom firmy STRUNOBET-MIGACZ SP. Z O. O. w Lewinie Brzeskim za przekazanie kwoty 2000 zł, co umożliwiło pokrycie kosztów transportu do Warszawy.

 

Anna Dobrowolska-Urbanek

Iwona Kasprzak