×
Wyszukaj w serwisie
×

Wiemy co i jak jemy- czyli warsztaty zdrowego żywienia w PSP w Łosiowie

Publiczna Szkoła Podstawowa w Łosiowie po raz kolejny udowodniła, że w większości swoich działań stawia na zdrowie. Jako szkoła objęta programem wsparcia systemu żywienia dzieci w Polsce „Żółty talerz” Kulczyk Foundation kwestie związane propagowaniem prawidłowego żywienia są zawsze na pierwszym miejscu.

W dniach 19-20 marca br. odbyły się warsztaty zdrowego odżywiania się. Na spotkanie z panią Joanną Bilowicką zostali zaproszeni wszyscy uczniowie klas I-VII oraz dwóch oddziałów gimnazjalnych. W trakcie warsztatów uczniom przybliżony został nowy model zdrowego stylu życia. Dzieci, po krótkim wykładzie, samodzielnie budowały piramidy z warzyw, owoców, nasion, roślin strączkowych, ziół. Kluczowe miejsce w piramidzie zajęła woda, o której tak często zapominamy. Warsztaty udowodniły dzieciom, że woda też ma smak! Dzięki dodaniu różnorodnych owoców, czy mięty do dystrybutora wody, uczniowie sami mogli decydować o tym, jak będzie smakować ten życiodajny napój.

Ważnym punktem spotkania była jak zwykle kwestia cukru. Dzieci dowiedziały się o kilku zdrowszych wersjach osłodzenia sobie życia. Poznały nie tylko ksylitol (cukier brzozowy), ale także stewię, syrop klonowy, melasę. Do łask przywrócony został stary, dobry miód. Jak we wszystkim jednak - podkreślała pani Bilowicka – najważniejszy jest umiar.

Warsztaty nauczyły również doceniać rośliny strączkowe, które są cennym źródłem białka roślinnego.

Współczesna piramida uwzględnia również aktywność fizyczną, jako jedną z podstawowych form zdrowego stylu życia. W tej dziedzinie uczniowie naszej szkoły są ekspertami. Świadczyły o tym ich wypowiedzi w czasie trwania warsztatów, jak i osiągnięcia w wielu dyscyplinach sportowych.

Każda kolejna akcja związana z uświadamianiem dzieci i młodzieży w temacie zdrowego stylu życia jest budowaniem fundamentów zmian w zakresie sposobu życia zdrowego, aktywnego i świadomego. Kto wie, być może każde warsztaty dają możliwość, by nasi uczniowie stawali się nauczycielami młodszego rodzeństwa, jak i rodziców czy dziadków. Nie rezygnujemy z możliwości edukacji prozdrowotnej, nie zwalniamy tempa. To z pewnością nie są ostatnie warsztaty w naszej szkole. Kto wie, być może w następne zaangażujemy kilka pokoleń? Tymczasem - jedzmy na zdrowie!

Anna Nowacka