×
Wyszukaj w serwisie
×

Dzień Patrona w Publicznej Szkole Podstawowej w Łosiowie

Dnia 27.05.2018r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Łosiowie obchodzony był Dzień Patrona. Patronem szkoły jest wybitny polski poeta Juliusz Słowacki. Z tej okazji klasa IVb wraz z wychowawczynią Iwoną Kasztelan przygotowała apel. 

Dlaczego Juliusz Słowacki jest patronem szkoły w Łosiowie? Kiedy po II wojnie światowej do Łosiowa przybyli pierwsi osadnicy, większość z nich stanowili mieszkańcy powiatu krzemienieckiego, to właśnie w Krzemieńcu urodził się Juliusz Słowacki. Był dla nich postacią bardzo ważną i bliską, gdyż znali go z przekazów rodziców i dziadków. Był cząstką utraconego domu rodzinnego, a wybierając Słowackiego na patrona, mieszkańcy mieli nadzieję, że postać poety pomoże im zachować pamięć o korzeniach.

Twórczość J. Słowackiego nie jest adresowana do dzieci, dlatego nie było łatwym zadaniem opracowanie oryginalnego scenariusza, w którym uczniowie pokażą, jak wielkim i ważnym poetą był J. Słowacki. W przedstawieniu zawarte były elementy biografii pisarza, recytacje jego utworów, scenki z salonu matki poety, utwory klasyczne – grane przez jedną z uczennic, piosenki do słów autora, a także taniec rodem epoki romantyzmu. Młodzi aktorzy spisali się na medal, a ich występy zostały nagrodzone wielkimi brawami.

Podziękowania należą się również p. Cz. Adaszyńskiemu (za trafne wskazówki dotyczące recytacji wierszy), p. A. Piekoszewskiej i p. T. Rączce (za dekorację i rekwizyty).

Iwona Kasztelan