×
Wyszukaj w serwisie
×

„Zdobyliśmy kolejny punkt na turystycznej mapie…Europy!”

       

          Kiedy nieco starsi od gimnazjalistów wspominają szkolne wycieczki, zawsze są one  wdzięcznym tematem do rozmów, żartów i refleksji. Właśnie wspólne zwiedzanie ciekawych miejsc, poznawanie zabytków, ich historii a nade wszystko przebywanie w gronie koleżanek i kolegów, to naprawdę niezapomniane chwile. Zostają one w pamięci na długie lata. Nawet jeśli jako wytrawni turyści zwiedzimy potem całe mnóstwo niezwykłych miejsc, to wycieczka do Jura Parku w Krasiejowie we wspomnieniach nie ustępuje takiemu na przykład… Singapurowi J . Liczy się towarzystwo tych, których lubimy, z którymi dobrze się bawimy. Otóż w klasie drugiej, w ubiegłym roku uczniowie Gimnazjum w Lewinie zwiedzali naszą stolicę, a dodatkową atrakcją była wizyta w teatrze i obejrzenie spektaklu pt. „Piotruś Pan”. W trzeciej klasie zaplanowaliśmy i zrealizowaliśmy wyprawę do czeskiej Pragi. Grupa wycieczkowiczów była całkiem spora, bo pojechało czterdziestu jeden uczniów pod opieką czterech pań nauczycielek i pilota wycieczki. W pierwszym dniu zwiedziliśmy miasteczko Kutna Hora, które wpisane jest na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Drugi dzień to wzgórze Petrin z wieżą widokową, ogród różany, Spacer w stronę Hradczan, Klasztor Stachowski, Loreta, Praski Hrad, Złota Uliczka, Katedra św. Vita, ogrody na Wałach, Most Karola i wiele innych atrakcji. Wieczorem odbyliśmy długi spacer uliczkami starej Pragi. Pięknie oświetlone miasto zrobiło na nas wielkie wrażenie. Ostatniego dnia popłynęliśmy statkiem wycieczkowym i z perspektywy rzeki oglądaliśmy stolicę Czech. Jeszcze kilka zabytkowych miejsc i droga powrotna do Lewina Brzeskiego.

Wartością dodaną wycieczek szkolnych jest bogate życie towarzyskie, jak chociażby nocne Polaków rozmowy prawie do świtu. Tu trzeba dodać, że uczniowie na szkolnych wycieczkach śpią rotacyjnie – zawsze ktoś czuwa, kiedy inni odpoczywają. Opiekunowie mają tym samym cały czas ręce pełne roboty, bo inwencja młodziaków nie ma granic. Jednak i tym razem uczestnicy wycieczki nie sprawiali najmniejszych problemów, dobrze się bawili, zachowując się kulturalnie.

Aż żal się będzie niedługo rozstać i opuścić szkolne mury, w końcu tych dziewięć wspólnie przeżytych lat to większość życia szesnastolatków, był czas na poznanie się i zżycie.

Niech ta wycieczka zapadnie w pamięć jej uczestników na długi czas i stanowi przyczynek do rozmów i wspomnień. A jeśli znowu zawitacie do Pragi, przypomnijcie sobie wspólne jej zwiedzanie i całą resztę wycieczkowych atrakcji.

                                                                                 Uczestnicy wycieczki do Pragi – kwiecień 2018 r.

                                                                                                             Klasy 3AG i 3BG