×
Wyszukaj w serwisie
×

Polska i świat w baśni i legendzie – nowe historie, nowe miejsca

 

Uczniowie klas 1-3 szkoły podstawowej podczas trzeciej już serii spotkań czytelniczo-podróżniczych w Bibliotece Publicznej w Lewinie Brzeskim w tym roku szkolnym, poznali nowe baśnie i legendy, a także bez opuszczania murów biblioteki zwiedzili miejsca pochodzenia tych historii.

 

Pierwszoklasiści tym razem wyruszyli w podróż na południe Polski i poznali najciekawsze miejsca aż trzech województw. Jako pierwsze, dolnośląskie, z głównym miastem Wrocławiem, bardzo zaciekawiło podróżników, ponieważ  jest ono zamieszkiwane przez krasnoludki. O tym, skąd wzięły się one właśnie w  tym mieście dowiedziały się z opowieści przeczytanej przez bibliotekarza. Tekst wprowadził uczniów do pojęcia kulturalnego zachowania się. W województwie opolskim dzieci poznały legendę o Utopcu, który uratował Opole oraz obejrzały fragment I KFPP, który odbył się w 1963 roku. Natomiast w regionie górniczym, czyli województwie śląskim, młodzi podróżnicy odkryli  jedyne w Polsce  Muzeum Chleba w Radzionkowie, zwiedzili Park Kultury i Wypoczynku w Chorzowie, oraz obejrzeli bajkę „Bolek i Lolek w starej kopalni", która powstała w  Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsko – Białej. Zajęcia zakończone zostały warsztatami plastycznymi z wykorzystaniem węgla rysunkowego.

 

Trochę starsi koledzy pierwszaków musieli przeprawić się przez Ocean Atlantycki, aby dotrzeć do celu swej podróży - Stanów Zjednoczonych, gdzie w indiańskich pióropuszach własnego pomysłu stoczyli bitwę między zwaśnionymi plemionami Apaczów i Komanczów. W walce tej zamiast łuków i tomahawków młodzi Indianie wykorzystali klocki domina. Konflikt ten zakończył się zdobyciem przez czerwonoskórych nowej dawki wiedzy, poznaniem baśni o Iktomim i piżmaku oraz zawarciem rozejmu.

 

Dla uczniów klas trzecich po wyprawach do Afryki i Azji przyszedł czas na podróż do Ameryki Łacińskiej, podczas której przybliżony im został Meksyk – kraj różnorodny pod względem przyrodniczym i kulturalnym. Różnorodność tę uczestnicy poznawali w trakcie kaktusowego kwizu. Za sprawą poprawnych odpowiedzi uczniów na ścianach kącika dla dzieci w błyskawicznym tempie wyrosły dorodne kaktusy kolumnowe. Oprócz pustynnej roślinności na pozostałych ścianach kącika powstały piękne murale z meksykańskimi akcentami. Uczniowie opuścili bibliotekę po przygotowaniu i spróbowaniu tacos z guacamole – typowej meksykańskiej przekąski z nutką ostrej papryczki chili.

 

 

Więcej zdjęć na stronie www.biblioteka-lewinbrzeski.pl