×
Wyszukaj w serwisie
×

UCZNIOWIE Z ŁOSIOWA ODKRYWAJĄ SEKRETY NAUKI W FILHARMONII

23 maja 2018 r. klasy czwarte  Szkoły Podstawowej w Łosiowie odwiedziły Filharmonię Opolskią im. Józefa Elsnera.  Wyjazd zorganizowany został w ramach projektu unijnego „Młodzi Odkrywcy Sekretów Nauki”.

Uczniowie uczestniczyli w  warsztatach prowadzonych przez doświadczonych animatorów. Podczas zajęć muzycznych poznawali brzmienie różnych instrumentów i rozmawiali o ich budowie. Mogli nawet wypróbować swoich sił grając na gitarze, saksofonie czy akordeonie.

Dużym zaskoczeniem okazała się lekcja z bloku matematycznego. Czwartoklasiści przekonali się jak wiele wspólnego mają ze sobą matematyka i muzyka. Pracując w grupach rozwiązywali muzyczne Sudoku oraz domino składające się z nut i znaków muzycznych.

Kolejne zajęcia odbyły się w ciszy i skupieniu. Dzieci poprzez grę w skojarzenia zapamiętywały czym jest Filharmonia oraz co można przeżyć odwiedzając to miejsce.

Podczas spotkana z dźwiękowcem wszyscy dowiedzieli się na czym polega jego praca. Z zaciekawieniem wysłuchali informacji na temat powstawania dźwięku. Zobaczyli  z czego zbudowany jest mikrofon i przekonali się jak ważną rolę odgrywa podczas nagłośnienia koncertów. Nauczyli się również jak zbudowany jest narząd słuchu i jak o niego dbać.

Najwięcej emocji wzbudził koncert muzyczny, ponieważ wybrani uczestnicy wycieczki  mieli możliwość wcielenia się w niełatwą rolę dyrygenta.

To były niezapomniane chwile. Dzieci nauczyły się jak szerokim pojęciem jest muzyka i mogły doświadczyć muzyki na wiele sposobów.

Anna Jelenkowska