×
Wyszukaj w serwisie
×

JAK NIE CZYTAMY, w ŁOSIOWIE CZYTAMY!

Wspólne czytanie to fajna sprawa, przekonali się o tym uczniowie  i pracownicy PSP w Łosiowie włączając się do ogólnopolskiej akcji "Jak nie czytam, jak czytam". Celem przedsięwzięcia jest zwrócenie uwagi na diagnozowany przez coroczne badania Biblioteki Narodowej systematyczny spadek czytelnictwa wśród dorosłych Polaków.

Pomysłodawcą i głównym organizatorem kampanii jest redakcja miesięcznika „Biblioteka w Szkole”,  a szkolną imprezę przygotowała klasa 4a z wychowawczynią.

Uroczystość  rozpoczęła się  przedstawieniem „Książka naszym przyjacielem”. Uczniowie w krótkich scenach zapoznali zebranych z etapami powstawania książki. Udowadniali, że książka jest przyjacielem mądrym, szczerym i dobrym, który może pocieszać i bawić.

Poprzez  teksty i piosenki czwartoklasiści starali się przedstawić słuchaczom wszystkie wartości, jakie niesie czytanie. Przypomnieli, że literatura    jest  źródłem wiedzy i formą relaksu. Zwrócili również uwagę na to, że nie wszyscy dbają o książki i przypomnieli o zasadach ich poszanowania.

Młodzi wykonawcy   recytacjami i śpiewem stworzyli niepowtarzalną atmosferę, za co nagrodzeni zostali gromkimi brawami.

Kulminacyjnym punktem imprezy było wspólne czytanie. Uczniowie z przyniesionymi przez siebie książkami gromadzili się w holu, w bibliotece i na trawnikach. Czytali wszyscy- bez przymusu, każdy to, na co miał ochotę.

Przyłączając się do ogólnopolskiej inicjatywy bicia rekordu czytania w jednym momencie  chcieliśmy  dać każdemu uczniowi okazję, by miło sobie poczytał w gronie koleżanek i kolegów, dla rozrywki. Chcieliśmy, żeby uczniowie, którzy na co dzień czytają, zobaczyli, że nie są jedyni, a ci, którzy tego nie robią, mieli okazję spróbować. Chcieliśmy także pokazać, że czytanie jest ciekawe i zachęcić do sięgnięcia po książkę w każdej sytuacji i w każdym miejscu.

Wisława Szymborska powiedziała: „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”, a nasi uczniowie z wielką chęcią udowodnili, że tak właśnie jest!

Dziękujemy pani Annie Nowackiej za pomoc w przygotowaniu inscenizacji, a  całej społeczności szkolnej za aktywny udział w akcji.

Tekst:Anna Jelenkowska

Zdjęcia: Teresa Rączka