×
Wyszukaj w serwisie
×

Lato z pożytkiem 2018 w Łosiowie

Tegoroczne „Lato z pożytkiem” przeminęło jak zwykle interesująco i jak zwykle za szybko. Dodatkową atrakcję stworzyła nam deszczowo - upalna aura, która towarzyszyła nam przez cały czas trwania akcji.

 

Łosiowskie dzieci w tym czasie korzystały z wyjazdów: do kina w Opolu, na basen do Brzegu, na wycieczkę edukacyjną do Biblioteki Publicznej w Grodkowie oraz do Sulisławia. Na miejscu w bibliotece odbywały się również warsztaty plastyczne, kulinarne i artystyczne z karaoke i występami na scenie.

 

Jak co roku, podobnie i teraz głównym celem „Lata z pożytkiem” była nauka o regionie. Dzieci poznawały historię swojej miejscowości i najbliższych okolic, przy tej okazji oglądnęły zgromadzone w bibliotecznych zbiorach zdjęcia sprzed 1939 r., obrazujące atmosferę dawnego Łosiowa, a kulminacją zajęć była zabawa w teatrzyk. Młodzi aktorzy odtworzyli na scenie - według własnej choreografii -  legendę „O łosiowskich skrzatach”.

 

Wiele cennych wiadomości o historii naszego regionu uzyskaliśmy od bibliotekarzy podczas wycieczki do Grodkowa. Mieszcząca się w ratuszu Biblioteka Publiczna w Grodkowie pełni funkcję biblioteki powiatowej. Tu znajdują się ważne dla nas zbiory regionalne, istnieje Izba Pamięci. Ważną postacią w historii Grodkowa jest nauczyciel Fryderyka Chopina – Józef Elsner, który właśnie tutaj się urodził.

 

W strugach deszczu przebiegała wycieczka do pobliskiego Sulisławia. Miejscowość ta, podobnie jak Kopice, wiążę się z dziejami rodu Schaffgotsch i zbiega się z historią „Śląskiego Kopciuszka”. Dzieci bardzo zaciekawiła historia małej Joasi Gryzik, która podbiła serce najbogatszego człowieka na Śląsku i,  jako spadkobierczyni, zrobiła tak wiele dobrego dla kultury swojego kraju.

           

Mamy nadzieję, że ten wspólnie spędzony czas był dla dzieci urozmaiceniem wakacyjnych dni i przyczynił się do wzbogacenia wiedzy o najbliższym dla nas otoczeniu.

 

Organizatorzy: Biblioteka Publiczna w Łosiowie i Towarzystwo Miłośników Łosiowa oraz uczestnicy bardzo dziękują: Radzie Sołeckiej Łosiowa za wsparcie finansowe, Pani Teresie Rączce za prowadzenie warsztatów plastycznych oraz kierownictwu Domu Kultury w Łosiowie za użyczenie pomieszczeń na zajęcia.

 

 

Więcej zdjęć na stronie www.biblioteka-lewinbrzeski.pl