×
Wyszukaj w serwisie
×

Dożynki Gminne 2018

 

Pierwsza niedziela września to dla Gminy Lewin Brzeski duże święto. Sołectwo Wronów było gospodarzem tegorocznych dożynek gminnych. Jak co roku, rozpoczęto świętowanie rozpoczęło się od przemarszu korowodów dożynkowych, łącznie 9 sołectw zaprezentowało okazałe korony dożynkowe, każda misternie wykonana przez ich mieszkańców. Równo o 13:00 proboszcz parafii w Skorogoszczy ks. Tomasz Struzik wraz z trzema kapłanami, tj. ks. Krzysztofem Dudojciem- proboszczem z parafii w Lewinie Brzeskim, ks. Leszkiem Włodarczykiem – proboszczem parafii w Łosiowie oraz ks. Markiem Biernatem – byłym proboszczem ze Skorogoszczy, odprawili uroczystą mszę św. koncelebrowaną, podczas której dziękowano za tegoroczne plony.

Dalsza część dnia to gala dożynkowa, którą rozpoczął Burmistrz Lewina Brzeskiego Pan Artur Kotara, który dziękował sołtysowi wsi panu Alojzemu Witoniowi oraz mieszkańcom Wronowa za piękne przygotowanie wsi oraz rolnikom za ich ciężką pracę i trud na rzecz zapewnienia najważniejszego z pożywienia – chleba.

Podczas gali rozstrzygnięto konkursy gminne, tj.: „Korony Dożynkowe, Wieńce i Prace Plastyczne 2018” oraz „Piękna Wieś Lewińska 2018”. Laureatami pierwszego konkursu były następujące sołectwa:

I miejsce – Skorogoszcz

II miejsce – Sarny Małe

III miejsce – Buszyce

Wyróżnienie – Różyna

Z kolei konkurs na najpiękniejszą wieś Gminy Lewin Brzeski podzielony był na dwie kategorie:

  1. „Najpiękniejsza wieś”, w której laureatami były:

I miejsce – sołectwo Mikolin

II miejsce – sołectwo Przecza

III miejsce – sołectwo Sarny Małe

Wyróżnienie - Buszyce

  1. „Najlepszy projekt”, w której tryumfowały:

I miejsce – sołectwo Sarny Małe za projekt pn.: „Świetlica Wiejska – miejscem spotkań, zabaw i odpoczynku”

II miejsce – sołectwo Skorogoszcz za projekt pn.: „Plac zabaw przy ul. Brzozowej”

Laureaci każdego z konkursów otrzymali nagrody pieniężne oraz dyplom, w tym te zasponsorowane przez Bank Spółdzielczy Grodków – Łosiów oraz Bank Spółdzielczy w Oławie, a dodatkowo biorący udział w konkursie „Piękna Wieś Lewińska 2018” – drzewko oraz nagrodę niespodziankę ufundowaną przez Reidokan  Dojo z Wronowa.

Kończąc galę dożynkową, Burmistrz Lewina Brzeskiego, zaprosił wszystkich mieszkańców Gminy do Mikolina, gdzie odbędą się przyszłoroczne dożynki gminne.

Po gali rozpoczął się program artystyczno-sportowy, m.in. pokaz Aikido w wykonaniu adeptów z Reidokan Dojo z Wronowa, występ Małgorzaty Kulińskiej i Janusza Leśkiewicza, Krzysztofa Gąsiorowskiego czy kapeli podwórkowej „Lewiniacy”.