×
Wyszukaj w serwisie
×

Dożynki Wojewódzkie 2018

Chróścina wyróżniona na Dożynkach Wojewódzkich w Paczkowie

W niedzielę 02 września 2018r. w Paczkowie odbyły się Dożynki  Wojewódzkie połączone z konkursem pn.  „Nasze Kulinarne Dziedzictwo -Smaki Regionów”. Kilka tysięcy ludzi z całego województwa i blisko 40 oficjalnych delegacji gmin opolskich zjechało do Paczkowa, aby podziękować Bogu i rolnikom za tegoroczne plony. Obchody rozpoczęła Msza Święta w kościele pw. Św. Mikołaja pod przewodnictwem biskupa Andrzeja Czai. Po zakończeniu mszy, zebrane delegacje ubrane w piękne stroje ludowe, w barwnym korowodzie przemaszerowały na stadion, gdzie odbyła się uroczysta gala dożynkowa i rozstrzygnięcie konkursów.

Gminę Lewin Brzeski  z koroną dożynkową godnie reprezentowało sołectwo Chróścina.  Konkurencja była duża i komisja miała nie lada problem w wyborze tej najpiękniejszej korony.  Na 37 prac przyznano 3  miejsca i 6 wyróżnień. Chróścińska  korona została wyróżniona za technikę wykonania. Ośmioosobowy zespół w składzie: Emilia Zazula, Regina Uchańska, Bogusława Wyżyn, Elżbieta Dzedzej, Magdalena Białas, Anna  Bydłosz, Monika Starzyńska i Renata Zazula tworzył to dzieło przez prawie trzy miesiące.

 W konkursie kulinarnym brały udział dziewczęta z Koła Gospodyń Wiejskich z Chróściny i tu również posypały się nagrody i wyróżnienia.  Za potrawę kresową w postaci gołąbków z sosem borowikowym Panie Anna Zazula i Joanna Rak otrzymały drugą nagrodę i nominację do nagrody „ Perła  2018", wyróżnienie dla Pani Anny Bydłosz za babkę drożdżową „Babsztyl" i za "nalewkę wiśniową sołtysowej" dla pani Anny Zazuli. Swój talent kulinarny zaprezentował też sołtys Chróściny Pan Roman Zazula, który za swoją tradycyjną szynkę wędzoną otrzymał wyróżnienie.

Warto dodać, iż Wielki Finał XVIII edycji konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo-Smaki Regionów”, odbędzie się 30 września 2018r. w Poznaniu, podczas którego swoje kulinarne talenty zaprezentują właśnie Panie z Chróściny.

Renata Zazula