×
Wyszukaj w serwisie
×

JUBILEUSZ 10 LECIA DROGI ŚW. JAKUBA NA OPOLSZCZYŹNIE

W tym roku mija 10 lat od odtworzenia i otwarcia Drogi św. Jakuba - Via Regia  - na Opolszczyźnie. Warto przypomnieć jak w tamtym okresie przebiegały prace nad tym dziełem .

W listopadzie 2007 r. w Urzędzie Miasta i Gminy w Lewinie Brzeskim odbyło się spotkanie dotyczące odtworzenia szlaku Via Regia, będącym jednym z głównych europejskich szlaków kulturowych. Inicjatorem tej idei był przedstawiciel Fundacji Wioski Franciszkańskiej pan Emil Mendyk. Głównymi prowadzącymi to przedsięwzięcie na Opolszczyźnie byli św. pamięci Krzysztof Tomczak ze Skorogoszczy oraz Pan Helmut Starosta z Dobrzenia Małego.

Na  organizatorów czekało wiele zadań. Trzeba było najpierw wytyczyć trasę współczesnego szlaku w parciu o ślady dawnej Drogi Królewskiej, sprawdzić w trenie techniczne i organizacyjne możliwości bezpiecznego przeprowadzenia szlaku, nanieść na mapy i oznakować szlak, co w praktyce oznaczało odnajdywanie starych zapisków dotyczących Via Regia i godziny pracy w terenie. Oznakowanie polegało na rozmieszczaniu naklejek lub malowanie żółtych znaków z symbolem muszli św. Jakuba  i strzałki w dobrze widocznych miejscach wzdłuż Szlaku.

Organizacja Drogi św. Jakuba wymagała również bazy noclegowej: wolontariusze prowadzili rozmowy z księżmi parafii położonych przy Drodze, właścicielami gospodarstw agroturystycznych, schronisk młodzieżowych w celu udostępnienia pielgrzymom taniej, a czasem nawet bezpłatnej bazy noclegowej.

Warto przypomnieć że osoby zaangażowane w organizację i przebieg Drogi św. Jakuba na Opolszczyźnie to ludzie z Fundacji Wioski Franciszkańskiej, Stowarzyszenia Miłośników Turystyki w Drodze z siedzibą w Skorogoszczy, Gminnego Ośrodka Kultury w Dobrzeniu Wielkim, Stowarzyszenia Przyjaciół Kamienia Śląskiego, a także wiele innych osób niezrzeszonych w organizacjach.

Oficjalne otwarcie opolskiego odcinka Drogi św. Jakuba Via Regia z Góry św. Anny do Brzegu miało miejsce 15 września 2008 r. w Mikolinie i Skorogoszczy z udziałem władz samorządowych i ks. bpa Pawła Stobrawy.

W ubiegłą niedzielę 16 września 2018 r. świętowaliśmy ten  Jubileusz. W kościele pw. Św. Jakuba Ap. w Skorogoszczy została odprawiona uroczysta msza św., którą sprawował ks. prof. Norbert Widok kapelan pielgrzymów i Dróg św. Jakuba w diecezji opolskiej. Następnie, po uroczysty błogosławieństwie pielgrzymów, udaliśmy się na przejście Drogą Via Regia ze Skorogoszczy do Kopani. Ponad 80 osobowa grupa złożona z mieszkańców Gminy Lewin Brzeski, miłośników Camino z różnych zakątków Opolszczyzny, Wrocławia, Górnego Śląska w radosnej atmosferze i przy pięknej słonecznej pogodzie szybko dotarła do celu pielgrzymki. Na zakończenie przy wspólnym stole i smacznym posiłku uczestnicy z entuzjazmem dzielili się swoimi opowieściami z Drogi, deklarując chęć dalszego pielgrzymowania.

Dziękując za pomoc i dobrze spędzony czas życzę wszystkim Buen Camino !

Ilona Gwizdak