×
Wyszukaj w serwisie
×

Jubileuszu 50-lecia Orderu Uśmiechu w Głuchołazach

Uczniowie pierwszej na świecie szkoły im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Skorogoszczy na uroczystościach Jubileuszu 50-lecia Orderu Uśmiechu w Głuchołazach

                21.09.2018 roku uczniowie PSP w Skorogoszczy  pod opieką państwa Bożeny i Romana  Kaniów  wraz z Panią Dyrektor, panią Renatą Pawlus gościli w Głuchołazach na obchodach Jubileuszu 50-lecia Orderu Uśmiechu. Delegacja uczestniczyła w uroczystej sesji Rady Miasta Głuchołazy odbywającej się w Miejskim Centrum Kultury. W czasie sesji Kanclerz Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu, Rzecznik Praw Dziecka pan Marek Michalak nadał  Głuchołazom tytuł Miasta Orderu Uśmiechu. W tym mieście bowiem w 1967 r. kilkuletnia wówczas dziewczynka – Ewa Chrobak stworzyła projekt Orderu Uśmiechu w postaci uśmiechniętego słoneczka. Od tamtej pory Order  Uśmiechu nadają dzieci ludziom,  którzy mają  wybitne zasługi w służbie dzieciom. Na sesji  nadano również Centrum Kultury w Głuchołazach imię Kawalerów Orderu Uśmiechu, a pan Marek Michalak został honorowym Obywatelem Głuchołaz. Pani Ewa Chrobak otrzymała natomiast Medal za Zasługi dla gminy Głuchołazy.

            Po uroczystej Mszy  Świętej z udziałem członków Kapituły Orderu Uśmiechu, gości i społeczności lokalnej, udano się do Alei Kawalerów Orderu Uśmiechu w Głuchołazach, gdzie członkowie Kapituły odsłaniali kolejne pamiątkowe tablice. Tablicę Ireny Sendlerowej, której rok obecnie obchodzimy, odsłoniła jej córka - pani Janina Zgrzembska. Uroczystość przebiegała w radosnej atmosferze, a organizatorzy przypomnieli zebranym, że pierwszą szkołą na świecie, która przyjęła imię Kawalerów Orderu Uśmiechu, była Publiczna Szkoła Podstawowa w Skorogoszczy.

            O godzinie 16.00 uczniowie Koła Polonistycznego ze Skorogoszczy przedstawili

w  Centrum Kultury w Głuchołazach, przy udziale córki  Ireny Sendlerowej,  inscenizację

 pt. ,,Życie zamknięte w słoiku,” w której w sugestywny sposób przedstawili działalność pani Ireny ratującej żydowskie dzieci w czasie okupacji hitlerowskiej w Warszawie. Mali aktorzy przywieźli ze sobą całą scenografię i rekwizyty, które dopełniły bardzo udany występ. O sukcesie przedstawienia świadczyły gromkie brawa zgromadzonej publiczności i łzy kapiące z niejednej twarzy. Najbardziej wzruszoną osobą na sali była córka pani Sendlerowej, która po przedstawieniu wywołała aktorów zza kulis, weszła na scenę i podziękowała aktorom osobiście. Gratulacje  za wspaniałe przygotowanie dzieci do występu otrzymała również pani Bożena Kania- nauczycielka prowadząca Koło Polonistyczne. Uczniowie oraz ich opiekunka poczuli się usatysfakcjonowani tak ciepłym i entuzjastycznym przyjęciem przez publiczność i córkę Ireny Sendlerowej – bohaterki ich przedstawienia. Te momenty zapiszą się w ich pamięci zapewne do końca życia.  Przedstawienie było wyśmienitym wstępem do wieczoru wspomnień o Irenie Sendlerowej z udziałem   jej córki i zgromadzonej publiczności.

            Uczniowie i nauczyciele biorący udział w uroczystościach w Głuchołazach składają serdeczne podziękowania panu Janowi Ćwiekowi, Dyrektorowi Centrum Kultury w Głuchołazach i jego pracownikom za serdeczne przyjęcie i opiekę w czasie imprezy. Jednocześnie  z satysfakcją witają Centrum Kultury w Głuchołazach w  rodzinie  placówek noszących imię Kawalerów Orderu Uśmiechu. Podziękowania kierują również do władz Miasta i Gminy Lewin Brzeski za wynajęcie busa do Głuchołaz.