×
Wyszukaj w serwisie
×

KOKARDA NARODOWA

 

        Publiczna Szkoła Podstawowa w Lewinie Brzeskim realizuje wiele projektów związanych z obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Jednym z przedsięwzięć było przygotowanie kokard narodowych dla mieszkańców Lewina. Dzięki rzetelnej pracy uczennic klasy 6a i 8c, tuż przed 11 listopada udało nam się wykonać ponad 250 sztuk.

        Wiemy, jak ważną datą jest dla wszystkich Polaków 11 listopada i cieszymy się, że dzięki takim akcjom możemy krzewić i zaszczepiać wśród uczniów szacunek dla ojczyzny i naszych tradycji oraz kształcić patriotyczne postawy tak, by zawsze słowa "Polak" i "Ojczyzna"  były wypowiadane z najgłębszą dumą. 

kokardy 1.jpeg kokady 2.jpeg

Korzystając z okazji warto też przypomnieć historię kokard narodowych:

        Dawniej na klapach przypinali je powstańcy, dziś są symbolem patriotyzmu i miłości do ojczyzny. Zwyczaj ich noszenia kultywowany jest od prawie dwóch wieków.

1.jpeg

 

            Pierwszy zapis ustanawiający biało-czerwoną kokardę, jako jeden z symboli narodowych, pojawił się w 1831 roku. Symbol miał być noszony przez wojsko by w ten sposób podkreślać związek z ojczyzną. Na przestrzeni lat zmieniał się kształt kokardy, w XVIII wieku materiał upinano jak tradycyjną kokardę, za czasów Księstwa Warszawskiego krążek skierowany był marszczeniem do środka. Z kolei w Królestwie Kongresowym obowiązywał wygląd owalny, naszyty na kawałek grubej skóry lub drewna.
Pierwotnie były to kokardy, a więc kawałki wstążki zawiązane w tradycyjny sposób, wyjaśniał w tekście z 1917 roku pisarz i historyk Franciszek Kamocki.
Według Encyklopedii Gutenberga z 1931 roku, kokarda narodowa może występować w dwóch formach: z białym środkiem, czerwonym kołem i białym otokiem oraz białym środkiem i czerwonym otokiem. Biała barwa, jako kolor polskiego orła, jest ważniejsza, dlatego została umieszczona w środku. W dawnych czasach często pomijano te zalecenia i powszechne stało się noszenie ozdób o odwróconej kolejności.  Przez wielu kokarda mylona jest z kotylionami, umownymi ozdobami rozdawanymi uczestnikom balu czy imprezy. Kotylionami są też honorowani zwycięzcy zawodów sportowych.

                

            Dzisiaj kokardy noszone są przez Polaków podczas świąt państwowych na znak historycznej pamięci. Od 9 kwietnia 2014 roku obowiązkowo przypinają je przedstawiciele polskich sił zbrojnych. Zgodnie z zarządzeniem Ministra Obrony Narodowej kokardy mają być wpinane w lewą klapę munduru lub ubioru cywilnego.

Agnieszka Mihułka