×
Wyszukaj w serwisie
×

SKOROGOSZCZ DLA NIEPODLEGŁEJ

 

W Skorogoszczy 10 listopada 2018r. mieszkańcy i przybyli goście uczcili 100. Rocznicę Odzyskania Niepodległości.
Wszystko rozpoczęło się Nabożeństwem za Ojczyznę, które odprawił ks. Tomasz Struzik o godz. 16.00 w kościele parafialnym pw. Św. Jakuba Ap. w Skorogoszczy.                   
W nabożeństwie uczestniczyły poczty sztandarowe: Publicznej Szkoły Podstawowej oraz Marianek ze Skorogoszczy.  Po krótkim nabożeństwie i inscenizacji o św. Marcinie, który przybył konno ze Stajni Koni Sportowych Romana Piwko, mieszkańcy i goście przystąpili do wspólnego tańca narodowego - Poloneza - „Sto par na 100 Lecie” - wokół miejscowego rynku. We wspólnym tańcu udział wzięli mieszkańcy sołectwa Skorogoszcz oraz goście, w tym delegacja z partnerskiej gminy Szegvar z Węgier. Poloneza poprowadził Burmistrz Lewina Brzeskiego Artur Kotara z małżonką.  Nad bezpieczeństwem imprezy czuwali druhowie ze skorogoskiej OSP.  Po odtańczonym Polonezie wszyscy udali się w radosnym korowodzie na  „Ognisko Patriotyzmu” pod wieżę ciśnień. Pod dużym biesiadnym namiotem miał miejsce montaż słowno-muzyczny, przygotowany przez dzieci i młodzież z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Skorogoszczy. Tematem spektaklu była biografia Naczelnika państwa Józefa Piłsudskiego, przeplatana poezją i pieśniami patriotycznymi.

Obecnego na uroczystości  kombatanta pana Mieczysława Pietrzkiewicza  organizatorzy uhonorowali kwiatami i okolicznościowym prezentem.  Burmistrz Artur Kotara podziękował organizatorom i mieszkańcom za zaproszenie do wspólnego świętowania 100 Rocznicy  Odzyskania Niepodległości w Skorogoszczy. We wspólnym świętowaniu wzięli także udział  m.in.:  Przewodniczący Rady Miejskiej Waldemar Włodek, Zastępca Burmistrza Dariusz Struski, Radni powiatowi i gminni oraz sołtysi.
Przy ognisku nie zabrakło  poczęstunku: rogalików Marcinowych oraz ciepłego posiłku. To wspólne świętowanie przygotowali Towarzystwo Rozwoju Lokalnego „Zielony Most”, Rada Parafialna oraz mieszkańcy: Borkowic, Chróściny, Mikolina, Przeczy  i Skorogoszczy.  W Skorogoskich uroczystościach wzięło udział ok. 200 osób, zarówno dzieci jak i dorośli. Impreza była możliwa dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiemu w Opolu oraz wielu życzliwych osób.  


Tekst: Dariusz Zięba