×
Wyszukaj w serwisie
×

11 listopada w Lewinie Brzeskim

 

Uroczyste obchody Setnej Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości w Lewinie Brzeskim

 

Dzień szczególny, raz na 100 lat, dzień wyniosły i niezwykle uroczysty, który dla każdego Polaka, czy to w kraju, czy na obczyźnie – powinien wprawić w zadumę, ale także i wielką radość. Uroczystości w Lewinie Brzeskim rozpoczęły się już w samo południe, kiedy to mieszkańcy gminy Lewin Brzeski zgromadzeni przy tablicy pamięci żołnierzy i działaczy podziemia niepodległościowego z lat 1939-1956, odśpiewali Hymn Narodowy razem z chórem parafialnym „Canto Unitis”, a następnie Burmistrz Lewina Brzeskiego Pan Artur Kotara, Przewodniczący Rady Miejskiej Pan Waldemar Włodek oraz Zastępca Burmistrza Pan Dariusz Struski złożyli wieniec oraz znicze, oddając hołd tym, którzy walczyli o wolną Polskę.

Dalsze obchody uroczystości pn. : ”Festiwal Wolności” zaplanowano na godzinę 16 w centralnej części Rynku w Lewinie Brzeskim, gdzie przygotowana została scena, służąca w pierwszej kolejności za miejsce odprawienia uroczystej mszy polowej przez trzech Proboszczów Gminy Lewin Brzeski, a następnie (po demontażu ołtarza) – stała się platformą do występów artystycznych, przygotowanych zarówno przez uczniów Szkoły Podstawowej w Lewinie Brzeskim, jak i artystów lokalnych. Tańce, wspólne śpiewy, układy choreograficzne – wszystko to ku chwale naszej wolnej Ojczyzny!

Pan Artur Kotara w swoim przemówieniu witał przybyłych na uroczystość, podkreślając, iż ta obecność „(…) to z jednej strony świadectwo historii, a z drugiej gwarancja, że pamięć o tych, którzy walczyli o niepodległą Ojczyznę nie zginie. Sto lat temu, po 123 latach niewoli, wolna Rzeczpospolita znowu pojawiła się na mapie Europy. Ziściły się marzenia Polaków urodzonych i wychowanych pod zaborami. Naród polski mógł wreszcie sam stanowić o sobie oraz o przyszłości kolejnych pokoleń. Wolność, niepodległość, zjednoczenie, własne państwo to słowa przewodnie, które towarzyszyły Polakom walczącym o niepodległą i suwerenną Polskę.” Jednocześnie podziękował wszystkim tym, którzy przyczynili się do organizacji tegoż święta - pocztom sztandarowym, delegacjom strażaków Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy, dyrektorom placówek oświatowych i kulturalnych, proboszczom, chórowi parafialnemu.

Wśród wielu zaplanowanych punktów programu warto również wspomnieć o pokazie musztry paradnej wykonanej przez uczniów Zespołu Szkół w Tułowicach - Wojskową Klasę Mundurową, która zwyciężyła w tegorocznym „IV Opolskim Przeglądzie Musztry Klas Mundurowych”.

Uczestnicy uroczystości mieli również okazję oglądnięcia krótkometrażowego filmu przedstawiającego Lewin Brzeski – jego przyrodniczo-turystyczne zakątki oraz możliwości jakie stwarza dla mieszkańców miasta stale poprawiająca się infrastruktura: ścieżki pieszo-rowerowe, zagospodarowane tereny wokół akwenów wodnych, boiska, place. Pięknie pokazana z lotu ptaka panorama miasta cieszyła oko oglądających. Przygotowana została także wystawa zdjęć pn.: „Gmina Lewin Brzeski – wczoraj i dziś”.

Pogoda dopisała i choć wieczorem chłód dawał się odczuć, poczęstunek w postaci grochówki oraz kiełbasek z grilla, przygotowany przez Gminne Ochotnicze Straże Pożarne, mile wypełnił żołądki przybyłych gości.

Zwieńczeniem obchodów był przygotowany pokaz sztucznych ogni, a po nim koncerty: zespołu Czerwone i Czarne oraz Pani Małgorzaty Kulińskiej i Janusza Leśkiewicza.

Podziękowania należą się wszystkim osobom i instytucjom, które włączyły się w organizację uroczystości, a zatem Miejsko-Gminnemu Domu Kultury w Lewinie Brzeskim, Towarzystwu Przyjaciół Lewina, Gminnym Ochotniczym Strażom Pożarnym, Zarządowi Mienia Komunalnego, księżom z parafii w Lewinie Brzeskim, Łosiowie oraz Skorogoszczy, dyrektorom, nauczycielom i uczniom z gminnych placówek oświatowych. Sponsorem imprezy była firma Gaz-System S.A. oraz Samorząd Województwa Opolskiego.