×
Wyszukaj w serwisie
×

Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Lewinie Brzeskim - SZKOŁĄ MŁODYCH PATRIOTÓW

 

 

             Piątek – 9 listopada to dzień, który miał w naszej szkole bardzo uroczysty przebieg – obchodziliśmy Setną Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Ponieważ szkoła mieści się w dwóch budynkach, w każdym z nich zaplanowano obchody święta dostosowane do wieku uczących się tam dzieci. Uroczystość dla klas I –III zorganizowały panie: Barbara Chmiel i Jolanta Mazur. Imprezę rozpoczął polonez w wykonaniu najmłodszych uczniów z klasy 1a, który wprowadził  wszystkich w bardzo świąteczny nastrój. Rodzice razem ze swoimi dziećmi wzięli udział w szkolnym konkursie na strój w barwach biało – czerwonych.

„Razem z mamą, razem z tatą wykonamy strój na wiosnę, jesień, lato.

100 lat wolności Polski uczcimy, w narodowych barwach go zrobimy”.

„Czerwień- to miłość, biel- serce czyste, piękne są nasze barwy ojczyste”.

 

Na pięknie udekorowanej sali gimnastycznej podziwiano 30 uczestników                   w specjalnie przygotowanych przez całe rodziny strojach. Chłopcy i dziewczęta prezentowali się we wspaniałych kreacjach. Ubrani w cudowne, biało – czerwone stroje wcielili się w modelki i modeli z najlepszych salonów mody. Dominowały barwy narodowe w najróżniejszych stylach. Wszystkie stylizacje były wyjątkowe i bardzo oryginalne. Rodzice wykazali się wielkim kunsztem, przygotowując swoim dzieciom niesamowite kostiumy. Byli: ułani, krakowianki, piłkarze, wróżki, a nawet biały orzeł. Pokaz mody zakończył się pamiątkowymi zdjęciami. Ogłoszono wyniki, nie tylko zwycięskie stroje,  ale wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody. Serdecznie dziękujemy rodzicom  za duże zaangażowanie w ich  przygotowanie.

Po pokazie biało-czerwonej mody uczennice z klas czwartych i piątych pod kierunkiem p. Moniki Krzyżanowskiej uświetniły uroczystość, wykonując nastrojowy taniec z szarfami.

Na zakończenie wszyscy uczniowie, rodzice i nauczyciele wspólnie zaśpiewali „Piosenkę młodego patrioty”.

 

Starsi uczniowie natomiast wzięli udział w uroczystym apelu. Był to program przygotowany przez przedstawicieli różnych klas – od najmłodszych pierwszo i drugoklasistów, aż po gimnazjalistów. Opiekę nad całą grupą sprawowały panie  Irena Kwiatkowska i Izabela Naumowicz. Uczniowie recytowali wiersze, przypomniane zostały najważniejsze momenty z historii walk o niepodległość. Artyści i widzowie mieli możliwość przyłączenia się do chóru szkolnego pod kierunkiem pani Joanny Gwozdek i wspólnego zaśpiewania wielu polskich pieśni  narodowych. Szczególnie wzruszającym momentem były wystąpienia najmłodszych uczniów z klasy I i II.

Wśród uczestników akademii znalazł się też pan  Piotr Słodkowski, który często wspiera imprezy szkolne akompaniamentem na akordeonie. Tym razem towarzyszył śpiewowi Martyny Sierakowskiej. Występ uczniów wzbogacony został prezentacją multimedialną autorstwa pani Anny Leszczyńskiej - Szyłko.                                

W Sali Kolumnowej pałacu została przygotowana wystawa na 100 – lecie niepodległości naszego kraju. Jej autorami byli nauczyciele historii – panie Irena Kwiatkowska, Dominika Włoszek oraz pan Zdzisław Biernacki.

Społeczność uczniowska bardzo aktywnie włączyła się w obchody uroczystości i wzięła udział również w ministerialnej akcji „Rekord dla Niepodległej”. Akcja polegała na tym, aby o symbolicznej godzinie 1111 razem zaśpiewać  4-zwrotkowy hymn narodowy.  Donośny, wspólny śpiew „Mazurka Dąbrowskiego” rozlegał się w murach szkoły - tak właśnie z dumą i radością celebrowaliśmy tę radosną datę. Wszyscy mieliśmy poczucie, że był to wyjątkowy moment i wyjątkowe wykonanie, które z pewnością zapisze się jako niezwykły dzień w historii naszej placówki. Tuż po radosnym odśpiewaniu hymnu uczniowie wraz z gronem pedagogicznym utworzyli żywą, biało-czerwoną flagę, trzymając w górze białe i czerwone kartki papieru. Uczestnicy tej akcji udowodnili, że warto być dumnym z barw narodowych. Koordynatorami działań byli opiekunowie SU: Ewa Tabian-Kania i Przemysław Ślęzak.

 

Ten uroczysty dzień, pełen patriotycznej atmosfery, był wspaniałą okazją do kształtowania postaw obywatelskich wśród uczniów oraz poszanowania symboli narodowych. Pokaz mody biało-czerwonej, taniec narodowy, pieśni patriotyczne, apel, Rekord dla Niepodległej i żywa, biało-czerwona flaga – to tylko niektóre z działań ujętych w kalendarzu szkolnym na rok 2018/2019
w ramach obchodów 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości.
O kolejnych konkursach i wydarzeniach będziemy Państwa informować na stronie internetowej szkoły.

 

Zdjęcia: Magda Kotyś, Robert Ścibura

             p. A. Adamska, p. M. Krzyżanowska

 

                                                                                                Organizatorzy