×
Wyszukaj w serwisie
×

Zadbaj zimą o swojego psa

 

pz1.jpeg

 

Zima to ciężki okres dla zwierząt. Psy mieszkające w budach czy kojcach potrzebują w tym czasie naszej szczególnej opieki. Jak zadbać o psa zimą?

 

Schronienie

Buda z każdej strony powinna być ocieplona materiałem izolacyjnym np. styropianem (od spodu oraz na ścianach), aby uchronić psa przed zimnem i wiatrem. Wnętrze można wyścielić np. słomą i regularnie ją wymieniać. Buda powinna być w miejscu osłoniętym od wiatru i zabezpieczona kawałkiem koca zawieszonym nad wejściem. W czasie dużych mrozów warto na chwilę wpuścić psa do ciepłego pomieszczenia, aby mógł się ogrzać. Jeśli masz psa seniora pamiętaj, że marznie on szybciej niż młody pies. Więc nawet, jeśli całe życie mieszkał na dworze pilnując twojego gospodarstwa, postaraj się zapewnić mu ciepłe schronienie w pomieszczeniu lub najlepiej przy Tobie w domu.

Ruch

Nie trzymaj psa na uwięzi. Pies, który ma możliwość swobodnego poruszania się wytwarza naturalne ciepło i samoistnie ogrzewa swój organizm. Zrezygnuj z metalowych obroży i łańcucha. Zamień je na akcesoria z materiału lub ze skóry. Metal przyjmuje temperaturę otoczenia i gdy na zewnątrz panuje mróz, może powodować odmrożenia.

Jedzenie i woda

Jedzenie psa zimą powinno być ciepłe i bardziej kaloryczne. Można dodawać do karmy, makaron, ryż lub kasze.  Psa powinnyśmy poić ciepłą wodą. Wodę należy podawać kilka razy w ciągu dnia, ponieważ może ona szybko zamarznąć.

 

Wydział Gospodarki Komunalnej, Mieszkaniowej i Ochrony Środowiska

Urząd Miejski w Lewinie Brzeskim