×
Wyszukaj w serwisie
×

Godzina kodowania 2018

W dniach 3 - 9 grudnia br. na świecie obchodzony był Tydzień Edukacji Informatycznej (Computer Science Education Week). W tym czasie uczniowie klasy 5a PSP w Lewinie Brzeskim pod opieką p. Anny Dobrowolskiej-Urbanek wzięli udział w Godzinie Kodowania (The Hour of Code).

Cele Godziny Kodowania (źródło: http://www.godzinakodowania.pl/):

Pierwotnie, celem tej inicjatywy było przybliżenie uczniom informatyki w formie łamigłówek z postaciami z ich gier i zabaw, których rozwiązanie polega na ułożeniu programów z gotowych bloczków. Oferta łamigłówek i kursów jest obecnie bardzo bogata, dzięki propozycjom wielu partnerów, takich jak Microsoft, czy Disney.

W Polsce, dzięki zabiegom środowiska informatyków, od września 2017 roku programowanie zostało włączone do przedmiotu informatyka, którym są objęci wszyscy uczniowie od pierwszej do ostatniej klasy w szkole. Łamigłówki udostępniane w ramach Godziny Kodowania są bardzo interesującym i wciągającym wprowadzeniem do programowania, a inne aktywności oferowane przez tę inicjatywę mogą służyć do dalszego rozwijania umiejętności programowania, jak i zgłębiania metod informatyki i jej zastosowań.

Uczniowie klasy 5a uczyli się kodowania i programowania nie tylko przy użyciu komputerów, ale również off-line – wykorzystując podczas zajęć między innymi kody QR. Okazało się, że lista zadań z matematyki przygotowana w formie kodów QR jest o wiele bardziej atrakcyjna niż zdania opracowane w tradycyjnej formule. Podobnie przykłady rachunkowe powiązane z kodem obrazkowym zaciekawiają uczniów i zdecydowanie podwyższają motywację do nauki tego niełatwego przedmiotu. Warto sięgać po niestandardowe rozwiązania, jeśli podnosimy w ten sposób efektywność nauczania. Dzieci i młodzież chętnie korzystają z wszechobecnych nowych technologii, ukierunkujmy ich działania, by potrafili wykorzystać komputery i telefony w celach edukacyjnych, a nie tylko rozrywkowych.

Za udział w Godzinie Kodowania uczniowie otrzymali imienne pamiątkowe certyfikaty oraz dyplom dla klasy 5a. Godzina Kodowania jest elementem realizowanego przez uczniów ogólnopolskiego programu edukacyjnego ,,Uczymy Dzieci Programować”.

Gratuluję zaangażowania i wytrwałości!

Anna Dobrowolska-Urbanek